Gdy powiększa się śledziona

U dorosłego człowieka śledziona jest zazwyczaj niewyczuwalna. Jej powiększenie (splenomegalia) to objaw różnych chorób, w tym mielofibrozy - nowotworu układu krwiotwórczego/szpiku. W tym przypadku powiększenie śledziony jest objawem bardzo poważnego procesu chorobowego, mogącego prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Śledziona może powiększyć się nawet do 10 kg, co znacznie utrudnia normalne życie.

Śledziona - co o niej wiadomo?1-3
Śledziona to narząd, o którego istnieniu często zapominamy. W organizmie człowieka pełni kilka funkcji:
• oczyszcza organizm ze starych lub uszkodzonych elementów morfologicznych krwi;
• filtruje i niszczy antygeny;
• odpowiada za proliferację limfocytów T oraz B;
• magazynuje krew.

Znajduje się w lewej części jamy brzusznej między 9. a 11. żebrem. Zazwyczaj nie jest wyczuwalna. Jej normalna waga nie przekracza 150 g i zależy od ilości krwi, która ją wypełnia. Ze względu na swoje cechy anatomiczne potrafi jednak zmieniać swoją objętość. Jeżeli można ją wyczuć palpacyjnie (dotykowo) pod lewym łukiem żebrowym - oznacza to, że jest już powiększona ponad 1,5-krotnie4.

U niektórych pacjentów, np. u chorych na mielofibrozę śledziona może osiągać rozmiary nawet do 10 kg5. Pacjenci piszą6, że śledziona staje się tak wielka, że wyglądają jakby byli w zaawansowanej ciąży. Jej powiększenie może być objawem ostrych lub przewlekłych procesów chorobowych i dlatego nie należy go lekceważyć. Śledziona może wrócić do normalnych rozmiarów, jeśli leczenie przebiega prawidłowo lub pozwoli na to specyfika choroby.

Kiedy śledziona rośnie
Kiedy śledziona staje się tak wielka, że uciska inne narządy, chory może doświadczać uczucia pełności w jamie brzusznej, nudności, bólu brzucha oraz bólu pleców promieniującego od lewego nadbrzusza7. Znacznie powiększona śledziona powoduje dyskomfort odczuwany na każdym kroku (w trakcie ubierania się, utrzymywania codziennej higieny, sprzątania, schodzenia i wchodzenia po schodach, oddawania moczu, kładzenia się spać, siadania) i grozi niebezpiecznym dla życia pęknięciem8.

Dlatego każde uczucie ucisku pod żebrami (po lewej stronie), należy skonsultować z lekarzem. Na podstawie różnych zleconych badań (badanie lekarskie przedmiotowe i podmiotowe, badanie ultrasonograficzne lub rentgen jamy brzusznej, tomografia komputerowa, badanie krwi), lekarz może ustalić, z jaką chorobą związany jest ten objaw. Leczenie splenomegalii zależy od choroby, która ją wywołała4. Np. w przypadku mielofibrozy, w której jednym z objawów m.in obok. hepatomegalii (powiększenie wątroby) jest właśnie splenomegalia, można doprowadzić do jej zmniejszenia stosując tzw. inhibitory JAK1 i JAK29.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH