Gdańsk: w UCK otwarto Poradnię Chorób Piersi dla kobiet zdrowych Poradnia Chorób Piersi otwarta jest trzy razy w tygodniu: poniedziałek, wtorek i czwartek. Fot. Archiwum

Profilaktyka raka piersi, najczęściej występującego nowotworu złośliwego u kobiet, jest głównym celem utworzenia Poradni Chorób Piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. - Otwieramy bardzo szeroko drzwi dla kobiet, które chcą dbać o swoje zdrowie - zachęca rektor GUMed.

Koordynator i pomysłodawczyni utworzenia poradni, onkolog dr Elżbieta Senkus-Konefka w czwartek (4 stycznia) podczas inauguracji działalności Poradni Chorób Piersi zaznaczyła, że "jest to miejsce, w którym bez skierowania pacjentki skorzystają z porad doświadczonych lekarzy, a kiedy będzie potrzeba, zostaną skierowane do specjalistów onkologów".

- Poradnia ma służyć wykluczaniu nowotworów piersi - podkreśliła.

- Chcemy uspokajać kobiety, bo przecież nie każda zmiana musi być nowotworem. W większości przypadków wystarczy po prostu uspokoić nerwy - dodała.

Do Poradni Chorób Piersi zapraszane są przede wszystkim zdrowe kobiety, które chcą sprawdzić, czy w ich piersiach nie ma niepokojących zmian ale które są też genetycznie obciążone rakiem piersi, które zauważyły jakieś zmiany albo u których wcześniej wykryto łagodne zmiany.

- Należy pamiętać, że rak piersi występuje, chociaż bardzo rzadko, także u mężczyzn - zaznaczyła dr Senkus-Konefka.

Mężczyźni, którzy stwierdzą jakieś niepokojące objawy w obrębie piersi też mogą skorzystać z poradni.

Przekonywano, że w razie potrzeby pacjentki kierowane są na dodatkowe badania: mammografię, USG piersi, biopsje cienko i gruboigłowe, MR piersi. Jeśli zajdzie taka konieczność, wstępują na tzw. szybką ścieżkę onkologiczną - w ramach działającego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) Centrum Raka Piersi są kompleksowo diagnozowane w ciągu tygodnia, a następnie wdrażana jest terapia.

- Wcześnie wykryty nowotwór oznacza lepsze wyniki leczenia, mniej agresywne formy jego leczenia oraz zwiększenie szansy na życie długie i szczęśliwe - przekonywała onkolog.

Podała przykład pacjentki, która do poradni zgłosiła się w czwartek, a w środę została już umówiona na zabieg operacyjny.

- To jest realne działanie - podkreśliła.

Dodała, że poradnia może korzystać m.in. z pomocy genetyka, psychologa, dietetyka, grup pacjenckich.

W placówce przyjmują onkolodzy i chirurdzy onkolodzy.

- Mamy zespół ludzi doświadczonych, którzy dzięki temu, że pracują również w klinice chirurgii onkologicznej, mogą skrócić czas diagnostyki i leczenia - przekonywał dr Jarosław Skokowski, chirurg onkologiczny.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prof. Marcin Gruchała tłumaczył, że "utworzenie poradni jest realizacją tego, o czym zawsze bardzo dużo mówią lekarze czyli o tym, że profilaktyka jest najważniejsza".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH