Fundacja WHC: pacjenci bez karty DiLO za długo czekają na leczenie Fot. Archiwum RZ

Fundacja Watch Health Care, która na bieżąco monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, sprawdziła wpływ ministerialnego pakietu onkologicznego na obecną sytuację polskich pacjentów.

Zgodnie z najnowszym Onkobarometrem WHC średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 5 i pół tygodnia (stan na maj 2015) i zwiększył się o półtora tygodnia w stosunku do poprzednio badanego okresu (styczeń 2015). Zgodnie z pakietem, maksymalny czas oczekiwania na leczenie onkologiczne nie powinien przekraczać 9 tygodni w 2015 r. oraz docelowo 7 tygodni w 2017 r.

Onkobarometr WHC przedstawia analizę kolejek w onkologii, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologii i hematoonkologii oraz radioterapii onkologicznej. Raport przedstawia również etapowość leczenia, czyli drogę, jaką zwykle pokonują pacjenci z nowotworami płuc, prostaty oraz piersi (od momentu wizyty u lekarza POZ, do momentu wykonania leczenia operacyjnego).

Analiza etapowości leczenia dokonana przez Fundację WHC pokazuje, że w często występujących nowotworach, minister zdrowia częściowo osiągnął zapowiadany efekt skrócenia kolejek poniżej 9 tygodni, od momentu podejrzenia choroby nowotworowej do czasu wdrożenia leczenia.

Niestety, ta sama analiza wskazuje, że poważnym problemem dla pacjenta, może okazać się brak tzw. zielonej karty, czyli Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Pacjenci nie posiadający DILO, na leczenie operacyjne raka płuca mogą czekać nawet 4-krotnie dłużej (5,7 miesiąca) niż pacjenci posiadający taki dokument (1,5 miesiąca).

- Etapowość leczenia i wydłużanie czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń, jest faktem i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów w Polsce - ocenia dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji Watch Health Care. - Chcemy wierzyć, że osiągnięty przez Ministerstwo Zdrowia efekt będzie trwały i wkrótce stanie się normą, obejmując również pacjentów bez karty DiLO - dodaje dr Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH