Fundacja WHC o dwóch latach pakietu onkologicznego Pakiet onkologiczny ulegnie modyfikacjom, które zaczną obowiązywać w marcu 2017 r. Fot. Archiwum

Od momentu wprowadzenia w życie pakietu onkologicznego w styczniu 2015 r. minęły ponad dwa lata. W ciągu tego okresu średni czas oczekiwania dla pacjentów onkologicznych bez tzw. "zielonej karty" zwiększył się z 4 do prawie 6 tygodni - wskazuje Fundacja WHC.

Negatywny trend w dostępie do świadczeń utrzymuje się. Eksperci alarmują, że 1/3 pacjentów onkologicznych może nie posiadać zielonej karty.

Najnowsze dane z OnkoBarometru Fundacji WHC (styczeń 2017 r.) potwierdzają, że pacjenci onkologiczni bez tzw. „zielonej karty” (DiLO) nadal ustawiani są w osobnych kolejkach i oczekują średnio 5,8 tyg. na wykonanie świadczeń zdrowotnych (o 3,3 tyg. dłużej niż pacjenci posiadający DiLO). Sytuacja tej grupy pacjentów ulega systematycznemu pogorszeniu, czego dowodem jest obserwowany negatywny trend w dostępie do świadczeń.

Zgodnie z założeniami pakietu onkologicznego czas od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia w 2017 r. ma trwać maksymalnie 7 tygodni. Z uzyskanych przez Fundację WHC danych (styczeń 2017 r.) dotyczących średnich czasów oczekiwania na diagnostykę wstępną i pogłębioną w ramach pakietu onkologicznego, w terminie 7 tygodni wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia nie mieszczą się pacjenci w przypadku: raka stercza - 11,5 tyg., raka piersi - 9,7 tyg. oraz raka płuca - 8,7 tyg., czyli trzech z czterech badanych przez Fundację WHC nowotworów.

Wyniki raportu OnkoBarometr WHC pokazują, że pacjenci onkologiczni, którzy otrzymali kartę DiLO uzyskują pomoc szybciej niż pacjenci, którzy karty nie dostali. Warto jednak zaznaczyć, że nadal chorzy nie otrzymują gwarantowanych przez ministerstwo świadczeń w założonym czasie. Kolejne edycje OnkoBarometru pokazują, że obietnice decydentów nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością pacjentów, a zbyt długi czas w postępowaniu terapeutycznym stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia chorych.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia pakiet onkologiczny ulegnie modyfikacjom, które zaczną obowiązywać w marcu 2017 r. Zapowiadane zmiany mają dotyczyć m.in. zlikwidowania nadmiernej biurokracji (skrócenie karty DiLO z 7 do 2 stron) oraz usprawnienia systemu wydawania kart DiLO. Dzięki nadchodzącym zmianom lekarze ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będą mieli uprawnienia do wydawania kart już w chwili podejrzenia nowotworu, a nie w momencie rozpoznania - tak jak miało to miejsce do tej pory. Z kolei lekarze POZ, nie będą karani za nietrafnie wydane karty DiLO.

Zdaniem Szymona Chrostowskiego, Prezesa Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych większość zaproponowanych zmian, to wynik uwag zgłaszanych przez środowisko zarówno pacjentów jak i lekarzy. Proponowane modyfikacje zniosą wiele barier i utrudnień biurokratycznych, które zmniejszały liczbę wystawianych kart przez lekarzy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH