ONKOLOGIA

Jak poinformowało Polskie Towarzystwo Onkologiczne, przedstawiciele kilkunastu towarzystw naukowych oraz organizacji pozarządowych, zadeklarowali aktywny udział w międzyśrodowiskowej debacie o aktualnych i przyszłych wyzwaniach stojących przed polską onkologią w ramach Forum Dialogu Onkologicznego (FDO).
O inicjatywie poinformowano w poniedziałek (4 lutego) podczas seminarium "Wspólnie o onkologii" w Warszawie.
PTO przypomina w swoim komunikacie, że na świecie powszechne stało się podejście, iż podstawą leczenia onkologicznego jest kompleksowość i koordynacja. Skoordynowana ścieżka pacjenta powinna uwzględniać wszystkie elementy systemu od profilaktyki, poprzez diagnostykę i leczenie, aż po opiekę po zakończeniu leczenia.
"Wymaga to współpracy lekarzy różnych specjalności zarówno w strukturze pionowej w ramach systemu opieki onkologicznej (np. sieć onkologiczna), jak i w strukturze poziomej w ramach jednej kliniki (np. unity narządowe). W Polsce trwa transformacja systemu opieki onkologicznej, której powodzenie zależy w głównej mierze od porozumienia między wszystkimi jego uczestnikami" - wskazuje Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
Dlatego, jak wyjaśnia, PTO postawiło sobie za cel stworzenie przestrzeni do dialogu, w której przedstawiciele różnych dziedzin medycyny będą mieli możliwość przedyskutowania najbardziej praktycznych aspektów kompleksowej i koordynowanej opieki onkologicznej.
"Wspólnie podkreślamy, że istnieje potrzeba utworzenia platformy do wymiany wiedzy, pomysłów i idei, wspierająca formułowanie priorytetów w zakresie polityki onkologicznej (cancer policy) oraz że tylko połączone wysiłki wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia oraz debaty mogą zagwarantować postęp w opiece onkologicznej w Polsce" - czytamy w treści deklaracji uczestników Forum Dialogu Onkologicznego.
Organizacyjnych i terapeutycznych zagadnień w onkologii dotyczyć będą trzy sesje podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl
FDO skupi się na tematach związanych z działaniem systemu opieki onkologicznej, na styku wielu dziedzin medycyny, aby umożliwić dyskusję specjalistów uczestniczących na różnych etapach opieki onkologicznej. Lista uczestników FDO pozostaje otwarta.
Deklaracje uczestnictwa złożyli przedstawiciele następujących organizacji: All.Can Polska, Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej, Polska Unia Onkologii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych.

- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 10:31 Prezes ZUS: dane z e-zwolnień można wykorzystać do profilaktyki zdrowotnej
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 3 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 4 Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
- 5 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 6 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 7 Gorzów Wlkp.: chirurdzy o zarobkach rzędu 50 tys. zł - to kłamstwo
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych