Finansowanie onkologii: rośnie przepaść pomiędzy przychodami i kosztami

Wydatki na onkologię systematycznie rosną, ale to nadal za mało. Aby skutecznie zwiększyć poziom jej finansowania potrzebne jest zwiększenie nakładów na całą służbę zdrowia - mówił w czwartek (2 lutego) Konstanty Radziwiłł podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w Centrum Onkologii - Instytucie w Warszawie.

Podczas spotkania, które zorganizowane zostało pod hasłem „Rok 2017 - początek reformy systemu ochrony zdrowia a potrzeby polskiej onkologii”, minister przypomniał, że w ub.r. wydatki na onkologię wyniosły 5,7 mld zł i były znacząco większe niż w poprzednich latach.

- W br. po raz kolejny będą wyższe, choćby za sprawą nowej wyceny procedur onkologicznych, ale pamiętajmy, że pieniędzy brakuje nie tylko w onkologii. Inne obszary medycyny także mają swoje potrzeby. Nie możemy przeznaczać wszystkich pieniędzy na onkologię, dlatego jedynie zwiększenie nakładów na zdrowie w ogóle może przynieść poprawę sytuacji. Mam nadzieję, że wzrost finansowania rozpocznie się, zgodnie z założeniami, od 2018 r. - mówił minister.

Problem z finansowaniem
Nie ukrywał jednocześnie, że sytuacja finansowa ośrodków onkologicznych jest zła.

- Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie kolejny rok kończy z ujemnym wynikiem finansowym, a jego zadłużenie jest znaczące. To dla nas niemałe wyzwanie, ponieważ mówimy o placówce, która ma roczny kontrakt na poziomie blisko 1 mld zł. Okazuje się, że to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb - zauważył Radziwiłł.

Także prof. Jan Walewski, dyrektor CO-I podkreślał, że sytuacja finansowa tego wiodącego ośrodka onkologicznego (1,4 tys. łóżek, ok. 130 tys. hospitalizacji rocznie i ok. 700 tys. konsultacji w skali roku) pogarsza się systematycznie, zwłaszcza od lat 2013/14.

- Dramat nastąpił jednak wraz z początkiem 2015 r., tj. z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego. Nasze przychody wówczas wprawdzie wzrosły (choć niewystarczająco), ale jednocześnie pozostał problem niezapłaconych nadwykonań i coraz bardziej rozchodzących się krzywych przychodów i kosztów. To nie jest tylko nasz problem, ale obraz uniwersalny dla wszystkich wielospecjalistycznych ośrodków onkologicznych w Polsce - wyjaśniał prof. Walewski.

Dodał, że kolejnym problemem jest konieczność natychmiastowego podjęcia zbiorowego wysiłku w kierunku innowacyjności polskiej onkologii.

- Postęp, który dokonał się w medycynie jest tak zawrotny, że jeśli inne resorty nie wesprą w działaniach Ministerstwa Zdrowia i nie docenią wagi tej kwestii, polska onkologia zostanie daleko w tyle - wskazywał dyrektor CO-I.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH