Filie zakładów radioterapii tworzone przez centra onkologii to dobre rozwiązanie

Leczenie nowotworów jest złożonym procesem. Wymaga udziału wielu specjalistów - przede wszystkim jednak chirurga, onkologa klinicznego (tzw. chemioterapeuty) oraz onkologa radioterapeuty. Ocenia się, że wśród chorych na nowotwory, którzy zostali wyleczeni, 49% z nich zawdzięcza to wyleczenie chirurgii, 40% - radioterapii, a jedynie 11% - systemowym metodom leczenia.

Radioterapia jest kluczowym elementem leczenia w najczęściej występujących jednostkach chorobowych (rak płuca, piersi, prostaty). Radioterapia może być realizowana z intencją radykalną (czyli z założeniem wyleczenia chorego), jak i paliatywną (prowadzącą do zmniejszenia dolegliwości związanych z chorobą).

Przyjmuje się, że wskaźnik właściwego stopnia jej zastosowania (czyli objęcia tą metodą leczenia pacjentów onkologicznych) wynosi odpowiednio od 52% do 65% z liczby nowych zachorowań na nowotwory w danym regionie. Jednak w Polsce napromienia się zdecydowanie mniej pacjentów.

Z dostępnych raportów wynika, że jedynie około 37% chorych poddanych jest napromienianiu. Przyczyn tej sytuacji jest kilka. Na pewno związane to jest z niedostateczną wiedzą wśród pozostałych specjalistów zajmujących się leczeniem onkologicznym o możliwościach zastosowania radioterapii. Jednak jedną z ważniejszych przyczyn tego stanu rzeczy jest występowanie w Polsce miejsc, w których brakuje dostępu do ośrodków realizujących to leczenie.

Stworzenie ośrodka do radioterapii nie jest jednak łatwą do zrealizowania inwestycją, nie tylko z powodu kosztów związanych z zakupem odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim z uwagi na konieczność zatrudnienia w nim nie zawsze dostępnych na rynku pracy specjalistów (lekarzy, fizyków, techników).

Dlatego bardzo obiecujące jest stosowane w naszym kraju, wzorowanego na krajach Europy Zachodnich, rozwiązania polegającego na stworzeniu przez duże centra onkologii, w pewnej odległości od ośrodków macierzystych, filii zakładu radioterapii.

Rozwiązanie to jest nie tylko bardziej efektywne ekonomicznie, ale również zapewnia pacjentom mieszkającym w mniejszych miejscowościach dostęp do pełnego zakresu radioterapii, również najnowocześniejszych technik napromieniania z reguły realizowanych jedynie w dużych centrach.

Pierwsza taka filia powstała w Legnicy, a jednostką macierzystą, z której wywodzą się specjaliści i gdzie prowadzone są najbardziej skomplikowane procedury, również dostępne dla pacjentów z regionu, jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Pierwsze miesiące działalności filii w Legnicy wyraźnie pokazały, że takie rozwiązanie może pomóc w poprawie dostępności do radioterapii i w efekcie wyników leczenia chorób nowotworowych.

Najważniejsi są pacjenci, dlatego tak istotne jest funkcjonowanie w Polsce systemu, który pacjentom onkologicznym stworzy warunki umożliwiające efektywne leczenie i dostęp do technik leczenia niezależnie od miejsca zamieszkania i posiadanych środków finansowych.

Dr hab. Adam Maciejczyk
członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH