Filie zakładów radioterapii poprawiają dostęp do leczenia FOT. Gerry Lauzon/Flickr.com (CC BY 2.0)

Radioterapia jest jedną z trzech podstawowych metod leczenia onkologicznego. W ostatnich latach nastąpił w Polsce intensywny rozwój tej dziedziny. Zakupione zostały nowoczesne aparaty terapeutyczne, zwiększyła się liczba specjalistów zajmujących się przygotowaniem i realizacją tej formy leczenia.

Obserwowany w Polsce rozwój nie jest jednak tak dynamiczny jak w innych krajach, nadal Polska znajduje się na końcu wszelkich statystyk porównujących liczbę lekarzy, fizyków medycznych czy też techników zajmujących się radioterapią.

Dlaczego się tak dzieje?
Wynika to głównie z nierównomiernego rozwoju radioterapii w różnych regionach naszego kraju. Brakuje koordynacji procesu realizacji nowych inwestycji - obserwujemy nadmierne zagęszczenie nowych ośrodków radioterapii (np. na terenie województwa śląskiego), a jednocześnie pacjenci mieszkający w rejonach oddalonych od dużych miast nadal mają utrudniony dostęp do radioterapii.

Jaki jest tego efekt? Przede wszystkim wielu pacjentów leczonych onkologicznie z dala od miast wojewódzkich nie jest kierowana do leczenia napromienianiem, nie jest leczona zgodnie z obowiązującymi zaleceniami czyli z założenia ma mniejsze szanse na skuteczną terapię.

Przykład Legnicy
Odpowiedzią na te problemy jest koncepcja tworzenia przez największe centra onkologiczne filii zakładów radioterapii w regionie. Pierwsza tego typu filia powstała w 2014 roku w Legnicy. Jest to filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Podstawową ideą założeń organizacyjnych było zagwarantowanie pacjentom z Legnicy i okolic dostępu do nowoczesnej, standardowej radioterapii na miejscu w Legnicy oraz dodatkowo zapewnienie na miejscu możliwości konsultacji ze specjalistą z zakresu radioterapii, doświadczonym w zakresie stosowania wszystkich zaawansowanych technik napromieniania.

Filia jest połączona online z jednostką macierzystą i w pełni przez nią zarządzana pod względem merytorycznym oraz w zakresie bezpieczeństwa realizacji leczenia napromienianiem. Taka organizacja terapii jest zdecydowanie tańsza na etapie realizacji projektu, jak i w codziennej praktyce.

Zasadnicza część pracy w fazie przygotowania planu leczenia (czyli planowanie rozkładu dawki, procedury kontroli procesu leczenia) realizowana jest we Wrocławiu, natomiast w Legnicy można na bieżąco (online) korzystać z umiejętności lekarzy i fizyków przebywających w ośrodku macierzystym. Lekarz w Legnicy ma dzięki temu więcej czasu na kontakt z pacjentem i na konsylia interdyscyplinarne, które zresztą też z reguły odbywają się na terenie filii.

Tego typu organizacja nowych jednostek jest najlepszym pod względem efektywności kosztowej oraz skuteczności organizacyjnej modelem rozwoju radioterapii. Niestety, za poprawą efektywności organizacyjnej nie nadąża proces legislacyjny - nadal nie ma możliwości kontraktowania w NFZ świadczeń z zakresu radioterapii ambulatoryjnej.

Takie ograniczenie wymusza kontraktowanie w filiach radioterapii za pośrednictwem innych szpitali zawierających bazę łóżkową. Tego typu rozwiązanie jest obarczone dużym ryzykiem finansowym i wymaga pilnych zmian ze strony Ministerstwa Zdrowia.

dr hab. Adam Maciejczyk
członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH