Europejski Tydzień Walki z Rakiem: edukacja i profilaktyka Prof. Jacek Fijuth, przewodniczący PTO; FOT. PTWP

25 maja rozpoczyna się Europejski Tydzień Walki z Rakiem. - Do 31 maja, ze szczególną uwagą powinniśmy przyjrzeć się sytuacji polskiej onkologii, kierunkom jej rozwoju oraz najważniejszym zmianom w procesie leczenia pacjentów - informuje Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Jednym z najważniejszych celów Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem jest społeczna popularyzacja profilaktyki chorób nowotworowych oraz promocja założeń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, bazujących na dbałości o zdrowie i propagujących aktywny styl życia. Jak okazuje się, prowadzenie zdrowego trybu życia, znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Optymizmem nie napawa prognoza GUS, zgodnie z którą w 2020 roku, zapadalność na nowotwory złośliwe w naszym kraju wzrośnie o blisko 15% oraz o 28% w kolejnych pięciu latach. Poza oczywistym faktem związanym ze starzeniem się społeczeństwa, aż 1/3 wzrostu liczby chorych na nowotwory będzie związana właśnie z nieprawidłowym stylem życia.

Wśród głównych zaleceń Kodeksu znajduje się m.in. aktywność ruchowa i uprawianie ćwiczeń fizycznych, wystrzeganie się otyłości oraz niszczących nasz organizm nałogów, odpowiednio zbilansowana dieta, unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze, a także, co niezwykle istotne - uczestniczenie w badaniach przesiewowych.

- Dane epidemiologiczne wskazują na pilną konieczność ciągłego udoskonalania lecznictwa onkologicznego, zwiększania dostępności do świadczeń oraz prowadzenia wczesnej diagnostyki i skutecznych badań skryningowych - zwracają uwagę specjaliści w w informacji prasowej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. - Ogromnym problemem jest niski wskaźnik 5-letnich przeżyć, który odbiega o kilkanaście punktów procentowych od średniej w Unii Europejskie.

Różnica ta dotyczy praktycznie wszystkich rodzajów nowotworów, z wyjątkiem raka płuca, choć i w przypadku tego schorzenia, 5-letnie przeżycia nieznacznie przekraczają 10%. Posiadamy również, w porównaniu z innymi krajami, jeden z najwyższych standaryzowanych współczynników zgonów w wyniku nowotworów złośliwych - około 195 na 100 tys. mieszkańców (najnowszy raport EUROCARE-5).

- Wciąż staramy się dogonić rozwinięte kraje UE i poprawiamy wskaźniki wyleczalności, jednak statystyki są nieubłagane. Polskie Towarzystwo Onkologiczne traktuje kontrolę nad prawidłowym rozwojem polskiej onkologii jako główny priorytet działalności - mówi prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

- Podejmowane przez nas kroki oraz opracowywane raporty są bezpośrednio związane z obecnym stanem wiedzy w zakresie epidemiologii, etiologii, diagnostyki i leczenia nowotworów, najistotniejszych z punktu widzenia medycznego i społecznego. Zawierają one jednocześnie propozycje rozwiązań administracyjnych i legislacyjnych, które prowadzą do poprawy jakości procesu leczenia oraz życia pacjentów. Dobro pacjenta stanowi nadrzędny cel, który zawsze będzie przyświecał naszym działaniom - dodaje prof. Fijuth.

Jak podkreśla przewodniczący PTO, nie wolno jednak zapominać, że również i sami pacjenci mają wpływ na swoje zdrowie. Znaczenie zmiany stylu życia oraz upowszechnianie prozdrowotnych zachowań ma bezpośredni wpływ na wyniki leczenia nowotworów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH