Ekspert: w 2014 r. profilaktyczna kolonoskopia w 20 ośrodkach

Dwadzieścia wybranych ośrodków będzie w 2014 r. wykonywało profilaktyczne badania z użyciem kolonoskopii, służące wczesnemu wykrywaniu raka jelita grubego - informuje prof. Jarosław Reguła.

Profilaktyczna kolonoskopia wykonywana jest w Polsce od 2000 r., ale do niedawna przeprowadzano ją u osób, które same zgłosiły się na badanie. Można było się jej poddać w dowolnym ośrodku, który zawarł porozumienie z NFZ lub jeśli refundował je urząd miasta. Warunkiem jest również wiek od 50. do 65. roku życia.

Prof. Jarosław Reguła, kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie podaje, że od 2012 r. badania z użyciem kolonoskopii wykonywane są jedynie u tych osób, które zostały na nie zaproszone (z podaniem adresu placówki medycznej, do której można się zgłosić). Odbywa się to podobnie jak w przypadku badań profilaktycznych u kobiet służących wczesnemu wykrywaniu raka szyjki macicy (cytologia) oraz raka piersi (mammografia). System badań profilaktycznych realizowanych poprzez zaproszenia zaleca Unia Europejska.

- Wprowadzamy go stopniowo, co oznacza, że zaproszenia na badanie z użyciem kolonoskopii będzie przeprowadzone u coraz większej grupy osób w wieku 50-65 lat. W 2021 r. będzie badana już cała populacja w tym wieku - podkreśla prof. Reguła. Dodaje również, że w 2014 r. do realizacji tego programu zostało wybranych 20 najlepszych ośrodków wykonujących kolonoskopię.

Poza Polską przesiewowe badania z życiem kolonoskopii wykonywane są jedynie w Niemczech, Włoszech, Austrii i USA. W innych państwach, takich jak Francja i Finlandia, w celu wczesnego wykrywania raka jelita grubego przeprowadza się badania na krew utajoną w kale. Zaleca się, by u tej samej osoby były one wykonywane przynajmniej raz na dwa lata.

Prof. Reguła podkreślił, że kolonoskopia jest bardziej skuteczną metodą. Po takim badaniu ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest mniejsze o 60 proc., w przypadku badania na krew utajoną w kale spada ono o 25 proc. Podczas wykonywania kolonoskopii przeoczany jest jeden tylko przypadek guza złośliwego na 10 wykrytych nowotworów. Badanie na krew utajoną nie wykrywa aż co drugiego nowotworu.

Kolonoskopia powinna być wykonywa raz na dziesięć lat i rzadko się zdarza, by po takim badaniu ktoś zachorował i umarł na raka jelita grubego. Pozwala ona wykryć stany przedrakowe, tzw. polipy (gruczolaki), które na ogół można usunąć podczas tego samego badania. Zapobiega to powstawaniu guza złośliwego. Badanie na krew utajoną pozwala wykryć jedynie wczesną postać raka jelita grubego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH