Ekspert: nowotwory hematologiczne stają się wyzwaniem dla systemu Fot. archiwum

Starzenie się społeczeństwa i rosnąca zapadalność na nowotwory hematologiczne stanowią duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia - mówił w środę dr Jakub Gierczyński, MBA, podczas seminarium Fundacji WHC "Terapie przełomowe w onkologii i hematologii - dostępność do leczenia w Polsce na tle Europy".

Ekspert przypomniał, że obecnie blisko 15 proc. polskiej populacji stanowią osoby po 65 roku życia, a w 2050 r. odsetek ten zwiększy się do 30 proc.

- W 2012 r. liczba zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe wynosiła w Polsce 153 tys., w tym ok. 8 tys. przypadków to nowotwory hematologiczne (ok. 5,4 proc.), które generalnie stanowią ok. 5 proc. nowotworów złośliwych zarejestrowanych w KRN - wskazywał dr Gierczyński.

- Pacjenci powyżej 65 roku życia to ok. 50 proc. wszystkich chorych na nowotwory hematologiczne. Ponieważ są to osoby obciążone wielochorobowością związaną z wiekiem, stosowane u nich terapie powinny uwzględniać dodatkowe obciążenie chorobami współistniejącymi oraz zmniejszanie się rezerwy funkcjonalnej organizmu - dodał.

Dr Gierczyński zaznaczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat zarejestrowano w UE w przypadku nowotworów hematologicznych 18 nowych technologii lekowych i 30 nowych wskazań rejestracyjnych. Jeśli chodzi o programy lekowe NFZ, ujęto w nich sześć substancji czynnych. W katalogu chemioterapii jest następnych sześć, a wskazań -11.

- W Polsce w schorzeniach onkohematologicznych dostępna jest zatem w systemie refundacji publicznej jedna trzecia leków zarejestrowanych przez EMA - zauważył ekspert.

Przytoczył jednocześnie dane MZ i NFZ dotyczące wydatków na programy onkologiczne i onkohematologiczne w latach 2010-2014.

- Wynika z nich, że na wspomniane programy przeznacza się coraz więcej środków - łącznie powyżej 1,1 mld zł. Onkohematologia miała jednak w 2010 r. udział na poziomie 43 proc. w wydatkach ogółem na programy onkologiczne i onkohematologiczne, podczas gdy obecnie udział ten nie przekracza 33 proc. Rośnie zatem kwota wydawana na programy ogółem oraz katalog chemioterapii, ale zmniejszają się wydatki na programy onkohematologiczne - podkreślił dr Gierczyński.

W jego ocenie starzenie się społeczeństwa i rosnąca zapadalność na nowotwory hematologiczne stanowią duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

- Nowe standardy leczenia oraz nowe technologie medyczne stwarzają realne szanse dla chorych, pod warunkiem adekwatnego finsnsowania - zaznaczył ekspert.

- Wydaje się także, że onkohematologia, ze względu na fakt, że nowotwory hematologiczne stanowią jedynie 5 proc. nowotworów złośliwych, może okazać się dobrym terenem dla rozwiązań modelowych - dodał.

- Warto ponadto zauważyć, iż zarówno w przypadku Cancer Planu, jak i pakietu onkologicznego, onkohematologia umknęła uwadze ekspertów, dlatego warto pokusić się obecnie o rozwiązania specyficzne dla tej grupy pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem osób po 65 roku życia - ocenił dr Gierczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH