Ekspert: 22 proc. nowotworów w Europie to nowotwory rzadkie Fot. Archiwum

22 proc. zachorowań na nowotwory w Europie stanowią nowotwory rzadkie, a 30 proc. spośród nich - szczególnie rzadkie. Przysparzają nie tylko trudności z diagnostyką i leczeniem, ale i z ich finansowaniem.

Jak poinformowała onkolog kliniczny dr Agnieszka Boratyn-Nowicka z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, zgodnie z przyjętymi standardami nowotwór uznaje się za rzadki, jeśli występuje rzadziej niż u 6 osób na 100 tys. mieszkańców, a szczególnie rzadki, jeżeli zachorowalność wynosi poniżej 1 przypadku na 100 tys. mieszkańców.

- Tak jest przyjęte w krajach Unii Europejskiej. Idąc tropem tej definicji aż 22 proc. nowotworów w Europie to nowotwory rzadkie - zaznaczyła specjalistka w rozmowie z PAP. - Pojęcie rzadkiego nowotworu definiowane jedynie częstością występowania nie jest jednak jednoznaczne - dodała.

- Druga definicja rzadkiej choroby wskazuje na brak standardów postępowania w jej leczeniu. Nowotworem rzadkim jest jednak np. szpiczak mnogi, a są określone zalecenia dotyczące zarówno diagnostyki, jak i leczenia tej choroby, podobnie jest z nowotworami związanymi z ciążą, np. rakiem kosmówki - mówiła dr Boratyn-Nowicka.

Za rzadkie część specjalistów uznaje nowotwory występujące u osób, dla których taka choroba jest bardzo nietypowa. To np. rak jajnika u nastolatki czy rak piersi u mężczyzn, występujący u płci męskiej 100 razy rzadziej niż u kobiet. Niektóre nowotwory są szczególnie rzadkie; w swojej praktyce dr Boratyn-Nowicka miała przypadek dorosłego mężczyzny, u którego stwierdzono raka moczownika - struktury, która zanika u zdecydowanej większości ludzi jeszcze w życiu płodowym.

Brak standardów postępowania oznacza, że lekarz musi sam ustalić właściwą sekwencję leczenia danego pacjenta, bo nie może oprzeć się na wynikach badań, weryfikujących określony model terapii.

- Dlatego tak ważne jest, żeby pacjent trafił do ośrodka wielodyscyplinarnego, z doświadczeniem i odpowiednim zapleczem diagnostycznym, gdzie istnieje największa szansa na ustalenie właściwego rozpoznania, często z zastosowaniem metod molekularnych czy genetycznych, oraz właściwe leczenie, prowadzone często przez wielu specjalistów - zaznaczyła onkolog.

Najczęściej występujące nowotwory rzadkie to mięsaki, nowotwory zarodkowe, układu chłonnego czy guzy neuroendokrynne. Niektóre rzadkie nowotwory dają też nietypowe objawy. Aż dwie trzecie guzów neuroendokrynnych wykrywa się dopiero w stadium zaawansowanym, gdy choroba jest już rozsiana. Dzieje się tak, bo na ogół wywołują objawy kojarzone z innymi schorzeniami, np. biegunki, zaczerwienienie skóry, bóle brzucha i skurcze mięśni. Chorzy są więc leczeni z powodu wrzodów przewodu pokarmowego, jelita nadwrażliwego, astmy, raka płuca lub zaburzenia psychicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH