Eksperci: za mało wciąż chronimy się przed rakiem jelita grubego Eksperci: za mało wciąż chronimy się przed rakiem jelita grubego. Fot. mat. prasowe ŚCO w Kielcach

Polacy wciąż za mało robią, żeby uchronić się przed coraz częściej występującym rakiem jelita grubego - mówili we wtorek (20 marca) eksperci w Warszawie z okazji rozpoczęcia 2. edycji kampanii poświęconej profilaktyce tego nowotworu.

Z danych przedstawionych podczas spotkania z dziennikarzami wynika, że rak jelita grubego co roku wykrywany jest u ponad 400 tys. osób w Europie i blisko 18 tys. Polaków. W Polsce rocznie umiera już 11 tys. osób, a na całym świecie - około 660 tys. Aż 60 proc. zachorowań przypada na kraje najbardziej rozwinięte, głównie Unii Europejskiej i USA.

Według danych Concorde-3, opublikowanych na początku 2018 r., Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, przed Rumunią, Bułgarią, Słowacją i Chorwacją pod względem pięcioletnich przeżyć chorych. Jednym z głównych powodów jest zbyt późne wykrycie choroby.

- Nowotwór ten trudno wcześnie wykryć na podstawie jedynie objawów, takich jak bóle w okolicach brzucha oraz chudnięcie czy krwawienia - powiedział PAP dr Wojciech Rogowski z Poradni Specjalistycznej Magodent w Warszawie.

Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka, przede wszystkim aktywność fizyczna i właściwa dieta oraz poddawanie się badaniom pozwalającym wcześnie wykryć raka jelita grubego. Dlatego tegoroczna kampania "Servier - wyłącz raka!" przebiega pod hasłem: "Rak jelita grubego - zapobiegaj, lecz"

Dr Rogowski podkreślił, że najlepszym badaniem profilaktycznym jest kolonskopia, czyli wziernikowanie jelita grubego, pozwalające wykryć i usunąć polipy, zmianę przedrakową, z której może się rozwinąć nowotwór.

- To nowoczesne, bezpieczne i stosunkowo krótkie badanie - przekonywał specjalista. - Niestety dla wielu osób nadal stanowi temat tabu, nie są one w stanie przełamać bariery strachu czy źle pojmowanego wstydu. Tymczasem kolonoskopia może uratować życie, bo wykryte we wczesnym etapie zmiany zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 75-90 procent.

Polacy wciąż zbyt rzadko poddają się badaniom z użyciem kolonoskopii. - Z najnowszych danych wynika, że na imienne zaproszenia na to bezpłatne badanie zgłasza się jedynie 18 proc. osób. To zdecydowanie mniej, niż w innych krajach, np. w Belgii lub Szwecji, gdzie zgłasza się aż 60 proc. zapraszanych osób - dodał dr Rogowski.

Profilaktyczna kolonskopia wykonywana jest w Polsce w ramach Programu Badań Przesiewowych. Od 2012 r. wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia do osób w wieku 55-64 lata. Dr Rogowski powiedział dziennikarzowi PAP, że jeśli ktoś nie otrzymał zaproszenia na badanie, to również może się zgłosić - szczególnie wtedy, gdy w najbliższej rodzinie ktoś chorował już na raka jelita grubego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH