Eksperci: więcej Polek choruje, ale mniej umiera na raka piersi Więcej Polek choruje, ale mniej umiera na raka piersi. Fot. Fotolia

W ostatnich 30 latach dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na raka piersi w Polsce, ale od 20 lat nie rośnie już umieralność, a ostatnio nawet spada - powiedziała w środę (4 maja) na konferencji prasowej dr Joanna Didkowska z Centrum Onkologii w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji rozpoczynającego się 5 maja w Warszawie XIX Światowego Kongresu "Zdrowe piersi" Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego (ISS), który po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.

Z danych przedstawionych na konferencji prasowej wynika, że na świecie rak piersi co roku wykrywany jest u 1,7 mln kobiet, a 522 tys. z nich umiera. W Polsce diagnozuje się go u 17,2 tys. pacjentek, a u 5,3 tys. co roku doprowadza on do zgonu.

Poprawa skuteczności leczenia powoduje, że przybywa pacjentek żyjących z tą chorobą. Według kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów warszawskiego Centrum Onkologii, dr Joanny Didkowskiej, na całym świcie jest już 6,2 mln kobiet, u których wykryto raka piersi. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w naszym kraju żyje z tą chorobą około 68 tys. kobiet.

- Wzrost liczby kobiet z rakiem piersi będzie coraz większym wyzwaniem, ponieważ wymagają one stałej opieki - powiedziała dr Didkowska. - Leczenie raka piersi poprawia się głównie w państwach najbardziej uprzemysłowionych, gdzie jest najwyższy poziom opieki medycznej - podkreśliła. Większość zgonów (324 tys. rocznie) przypada na kraje rozwijające się, gdzie dramatycznie rośnie zachorowalność na ten typ nowotworu z powodu zmiany stylu życia, a leczenie jest wciąż na niskim poziomie.

Specjalistka zwróciła uwagę, że w naszym kraju na raka piersi częściej umierają kobiety z niższym wykształceniem. - Głównym tego powodem jest to, że wiele z nich nie korzysta z bezpłatnych badań przesiewowych pozwalających wcześnie wykryć raka - dodała. Jej zdaniem decydujące znacznie ma edukacja przekonująca o potrzebie takich badań.

- Mammografia - przyznała dr Didkowska - nie zawsze pozwala wykryć raka piersi we wczesnym etapie, gdy jest on najbardziej wyleczalny. Zdarza się to jednak wtedy, gdy rozwija się agresywna postać tego nowotworu, bardzo trudna do leczenia. U większości kobiet powstaje rak o powolnym rozwoju, który można wcześnie wykryć i skutecznie leczyć. Trzeba jednak regularnie wykonywać badania.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 74 proc. pacjentek. W innych krajach jest on wyższy, na przykład we Francji i Finlandii sięga 87 proc., a we Włoszech i Szwecji - 86 proc. Lepsze efekty osiągane są w Czechach i Słowenii (80 proc. pięcioletnich wyleczeń) oraz w Turcji (79 proc,.). Gorzej od nas wypadają Litwa i Łotwa, gdzie 5-letnie przeżycie osiąga 72 proc. kobiet z rakiem piersi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH