Eksperci: w leczeniu raka piersi zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w UE Najnowsze terapie pozwalają wydłużyć życie niektórych pacjentek nawet z zaawansowanym rakiem piersi Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W raku piersi u kobiet pod względem pięcioletnich przeżyć zajmujemy w Europie trzecie miejsce od końca - podkreśla dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi Centrum Onkologii w Warszawie.

Wykazały to opublikowane niedawno najnowsze badania Concorde-3 pokazujące pięcioletnie przeżycia chorych na nowotwory w poszczególnych krajach na świecie (obejmują one okres od 2000 do 2014 r.)

Z danych wynika, że w 2014 r. pięcioletnie przeżycia w przypadku raka piersi uzyskano w naszym kraju u 76,5 proc. pacjentek. Odsetek ten w porównaniu do 2000 r. zwiększył się o ponad 5 punktów procentowych (z 71,3 proc.). - Nadal jednak jest on co najmniej o 5-7 punktów procentowych mniejszy, niż w innych krajach europejskich - dodaje dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

W Europie lepiej wypadamy jedynie od takich krajów, jak Słowacja (75,5 proc. pięcioletnich przeżyć w 2014 r.), Rumunia (74,8 proc.) oraz Rosja (70,8 proc.). Najlepsze efekty w leczeniu raka piersi uzyskuje się w Szwecji (88,8 proc. pięcioletnich przeżyć), Norwegii (87,7 proc.), Portugalii (87,6 proc.), Szwajcarii (86,2 proc.), oraz Wielkiej Brytanii (85,6 proc.).

Dr Jagiełło-Gruszfeld zaznacza, że rak piersi jest późno wykrywany, jednak zdarza się to rzadziej niż przed laty. Głównym problemem jest zapewnienie pacjentkom odpowiedniego leczenia. Z tym związane są dwa problemy: jeden to zbyt mała liczba ośrodków specjalizujących się w tych nowotworach (tzw. Breast Units), drugi - ograniczony dostęp do najnowszych terapii.

Prezes Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski przekonuje, że Breast Units pozwalają lepiej skoordynować opiekę nad pacjentkami z tym nowotworem, dzięki czemu można uzyskać lepsze efekt terapii. Dotychczas powstało u nas jedynie kilka takich certyfikowanych ośrodków, a powinno być ich kilkadziesiąt równomiernie rozlokowanych w całym kraju.

Jak podkreśla dr Jagiełło-Gruszfeld, najnowsze terapie pozwalają wydłużyć życie niektórych pacjentek nawet z zaawansowanym rakiem piersi, jednak w Polsce z powodu ograniczeń w refundacji dostępna jest jedynie część leków stosowanych w innych krajach.

Zdaniem specjalistki dostęp do niektórych nowoczesnych specyfików mogą zwiększyć tzw. preparaty biopodobne, będące odpowiednikami referencyjnych leków biologicznych. Są to leki, które można wprowadzić do lecznictwa po wygaśnięciu praw patentowych na lek oryginalny i zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA). Są one tańsze o co najmniej 25 proc., czasami nawet o połowę.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH