Eksperci: w USA spada umieralność na nowotwory

- Spada w USA umieralność z powodu najczęściej występujących nowotworów, takich jak rak płuca, piersi, jelita grubego oraz prostaty - powiedziała PAP prof. Margaret Tempero z University of California w San Francisco.

Amerykańska onkolog podczas niedawnego XVI Światowego Kongresu Nowotworów Przewodu Pokarmowego, który odbył się w Barcelonie, przyznała, że nowotwory przewodu pokarmowego wyjątkowo trudno się leczy, szczególnie rak trzustki i rak żołądka. Wyjątkiem jest rak jelita grubego, który można wcześnie wykryć dzięki badaniom przesiewowym przy użyciu kolonoskopii oraz badaniom na krew utajoną.

- Jednak wiele innych często występujących nowotworów można skutecznie leczyć - podkreśliła prof. Margaret Tempero. Dodała, że w USA prognozy na najbliższe lata są optymistyczne.

Z przedstawionych przez specjalistkę danych wynika, że w Stanach Zjednoczonych do 2030 r. systematycznie będzie spadać umieralność na rak płuca, piersi, jelita grubego oraz prostaty. - Ten trend będzie się utrzymywać mimo wzrostu zachorowalności na wszystkie choroby nowotworowe - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem PAP.

Jej zdaniem, jest to zasługa coraz lepszego wczesnego wykrywania nowotworów, jak i ogromnych postępów w leczeniu. Przykładem jest rak piersi, który dla coraz większej grupy kobiet jest chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. W USA pięcioletnie przeżycia uzyskuje się już u prawie 90 proc. pacjentek (w Polsce u 72 proc., a w całej Unii Europejskiej - u 82 proc).

Kobiety z rakiem piersi tworzą w Stanach Zjednoczonych największą grupę osób żyjących z chorobą nowotworową. Przypada na nie 22 proc. wszystkich pacjentów onkologicznych. Na drugim miejscu są mężczyźni z rakiem prostaty (20 proc.), a na trzecim osoby, które zachorowały na raka jelita grubego (10 proc.). Większość z nich (65 proc.) żyje z rakiem co najmniej 5 lat, a 40 proc. - ponad 10 lat.

Prof. Tempero uważa, że ogromne znacznie ma zmiana stylu życia. Przykładem jest rak płuca, na który Amerykanie chorują coraz rzadziej, szczególnie ci w średnim wieku. Jest to zasługa przede wszystkim kampanii antynikotynowych, namawiających do zaprzestania palenia. Rak płuca należy wciąż do najbardziej śmiertelnych nowotworów. 

- Styl życia wpływa również na to, jak bardzo jesteśmy podatni na nowotwory przewodu pokarmowego - twierdzi prof. Powel H. Brown z MD Anderson Cancer Center w Houston. Na raka jelita grubego rzadziej chorują osoby, które częściej sięgają po zawierające błonnik warzywa i owoce, a jednocześnie spożywają mniej mięsa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH