Eksperci: w Polsce wzrasta zachorowalność na raka piersi Badanie mammograficzne Fot. ŚCO (zdjęcie ilustracyjne)

Wciąż wzrasta zachorowalność na raka piersi w naszym kraju, trzeba zwiększyć wczesne wykrywanie tych nowotworów - przekonywali w czwartek eksperci podczas debaty Fundacji OncoCafe Lepiej Razem, która odbyła się w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Październik jest też miesiącem propagowania profilaktyki tego nowotworu.

Z danych przedstawionych podczas debaty wynika, że rak piersi co roku wykrywany jest w Polsce już u 18 tys. kobiet; jeszcze w 2000 r. takich przypadków było około 11 tys. rocznie, a w 2010 r. - 15,7 tys. Tak dużego wzrostu zachorowań nie ma w żadnym innym nowotworze w naszym kraju.

Dr Anna Świeboda-Sadlej z Kliniki Hematologii i Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zauważyła, że na raka piersi przypada 22 proc. wszystkich przypadków nowotworów wśród Polek. - Głównym powodem wzrostu zachorowań na tę chorobę jest styl życia, głównie dieta, nadużywanie alkoholu oraz otyłość - dodała.

Dr Jakub Rzepka z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie przypomniał, że chorują zarówno kobiety po 50. roku życia, bardziej narażone na raka piersi, jak i czterdziesto- i trzydziestolatki.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ostatnich 30 latach prawie dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na raka piersi wśród kobiet w wieku 20-49 lat. Na pacjentki w tym wieku przypada u nas jedna trzecia wykrywanych przypadków.

- Polki, szczególnie te w młodszym wieku, nadal zbyt rzadko poddają się regularnym badaniom pozwalającym wcześnie wykryć nowotwory piersi - podkreśliła psychoonkolog z NZOZ Magodent w Warszawie Adrianna Sobol.

Dr Rzepka zaznaczył, że na bezpłatne badania mammograficzne, refundowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, zgłasza się zaledwie 17 proc. kobiet w wieku 50-69 lat, dla których są one przeznaczone.

Opublikowany podczas debaty raport "Rak piersi nie zna metryki" ujawnił, że w ostatnich 5 latach badaniom piersi przy użyciu mammografii lub USG poddało się zaledwie 17 proc. kobiet w wieku 30-39 lat oraz 20 proc. od 40. do 49. roku życia.

- Co druga trzydziestolatka oraz co trzecia czterdziestolatka jeszcze nigdy nie badała swoich piersi pod kątem ewentualnego nowotworu - podkreśliła główna autorka raportu dr Justyna Pokojska z instytutu DELab Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem specjalistki pocieszające jest, że aż cztery na dziesięć wykonanych badań USG i mammografii miało miejsce z inicjatywy samej pacjentki w ramach troski o własne zdrowie, a kolejnych 11 proc. z uwagi na zaobserwowaną zmianę w piersi. Tylko 19 proc. badań zostało przeprowadzonych z inicjatywy lekarza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH