Eksperci: spada umieralność na raka szyjki macicy w Polsce Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy wprowadzono w 2006 r. Fot. archiwum

Po kilku latach od wprowadzenia Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zaczęła spadać w naszym kraju zachorowalność i umieralność na ten nowotwór - poinformowali we wtorek (30 maja) eksperci na briefingu prasowym w Warszawie.

Spotkania zorganizowano w warszawskim Centrum Onkologii z okazji konferencji "Szybsi od raka, czyli profilaktyka nowoczesna i skuteczna", która odbyła się z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii pod patronatem prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy.

Profilaktyka zaczyna działać
Kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne dr Michał Kamiński przypomniał, że Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy wprowadzono w 2006 r. Polega on na wykonywaniu co trzy lata bezpłatnej cytologii wśród kobiet w wieku 25-59 lat. Badanie to pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym etapie rozwoju, kiedy jest on najbardziej wyleczalny.

- Możemy mówić o pierwszych efektach tego programu. W objętej nim grupie kobiet nastąpił 2,5-krotny wzrost tempa spadku zachorowalności na raka szyjki macicy (obecnie o 6,1 proc. rocznie) - powiedział specjalista. Dodał, że w tej samej grupie Polek o 3,5 razy wzrosło również tempo spadku umieralności na ten nowotwór (obecnie o 4,7 proc. rocznie).

- Nadal jednak nie zmieniła się jedynie zachorowalność i umieralność na raka szyjki macicy wśród kobiet w wieku co najmniej 60 lat - przyznał dr Kamiński. Jego zdaniem należałoby rozszerzyć Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy o kobiety starsze, do 64. roku życia, u których cytologia również wykonywana byłaby bezpłatnie. Tak jest w niektórych krajach, np. w Skandynawii.

Dr Kamiński zapewniał, że znacznie zwiększył się odsetek Polek wykonujących cytologię. - W ramach programu cytologię wykonuje 21 proc. kobiet w wieku 25-59 lat, jednak 25 proc. pań zgłasza się na te badania ambulatoryjnie, co nie jest rejestrowane. Oprócz tego 29 proc. kobiet bada się prywatnie. W sumie badaniami cytologicznymi objętych jest w naszym kraju 75 proc. kobiet - zapewniał.

Specjalista zaapelował, by stworzyć centralny rejestr badań cytologicznych. Dzięki niemu można byłoby zidentyfikować kobiety zagrożone rakiem szyjki macicy, które nigdy nie poddały się cytologii lub wykonały takie badanie w odległej przeszłości i powinny je powtórzyć.

- Chcemy, żeby więcej kobiet zgłaszało się na cytologię i badania mammograficzne, bo wielu pacjentów nadal zbyt późno zgłasza się do lekarza. W ramach Narodowego Programu Walki z Nowotworami, poza doposażeniem placówek onkologicznych w akceleratory i tomografy komputerowe, planujemy wzmocnić profilaktykę chorób nowotworowych - zapowiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH