Eksperci: spada umieralność na niektóre nowotwory złośliwe w Polsce

Choć coraz więcej Polaków choruje na raka, spada jednak w naszym kraju umieralność na niektóre nowotwory złośliwe, takie jak rak żołądka, piersi u kobiet i płuca u mężczyzn - poinformowali specjaliści w piątek (16 listopada) na konferencji prasowej w Warszawie.

Prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie powiedział, że w Europie Zachodniej nowotwory są już tak samo często przyczyną zgonów, jak choroby serca. W Polsce podobnie będzie za kilka lat, najprawdopodobniej w 2020 r.

- Nowotwory stają się głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów - podkreślił specjalista. Dodał jednak, że mimo ogólnego wzrostu zapadalności na choroby nowotworowe, co jest związane ze starzeniem się społeczeństwa, coraz więcej nowotworów staje się mniej śmiertelnych. Dlatego też umieralność na nie spada.

Przykładem jest rak piersi u kobiet. W USA i Wielkiej Brytanii od lat 90. XX w. powoduje on coraz mniej zgonów zarówno dzięki lepszej wykrywalności, jak i poprawie skuteczności leczenia. W USA pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 90 proc. kobiet, w Polsce - u 75 proc. pacjentek.

Wśród kobiet spada również umieralność na raka żołądka, szyjki macicy, trzonu macicy oraz jajnika.

- W naszym kraju jest mniejszy postęp w leczeniu raka szyjki macicy, głównie z powodu słabej jego wykrywalności we wczesnym etapie rozwoju. Od lat 70. XX w. odsetek zgonów zmniejszył się u nas zaledwie o 1,2 proc., podczas gdy w Finlandii w tym samym czasie spadł aż trzykrotnie - powiedział prof. Zatoński.

Głównym tego powodem jest słabe rozpowszechnienie wśród Polek badań cytologicznych, szczególnie wśród kobiet gorzej wykształconych. Kobiety z wyższym wykształceniem częściej poddają się tym badaniom, dzięki czemu umieralność wśród nich jest na podobnym poziomie jak w Europie Zachodniej i USA.

W Polsce, dzięki uruchomieniu przed kilku laty programu upowszechnienia badań cytologicznych, liczba zgonów na raka szyjki macicy do 2012 r. ma się zmniejszyć aż o połowę (z 1 800 do 900 rocznie).

Wśród mężczyzn zmniejsza się zarówno zachorowalność, jak i umieralność na raka płuca, jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów (pięcioletnie przeżycia uzyskuje się jedynie u 10-15 proc. chorych). - Jest to zasługa decyzji o zaprzestaniu palenia podjętej przez wielu mężczyzn w Polsce, którzy dzięki temu są w lepszym stanie zdrowia i mniej podatni na raka - podkreślił prof. Zatoński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH