Eksperci: rak nie musi boleć, a leki opioidowe to nie narkotyki

Ból towarzyszący chorobie nowotworowej jest groźny i trzeba go leczyć równie intensywnie, jak ją samą. Najskuteczniejsze w tym są leki opioidowe, które niesłusznie uważa się za narkotyki - przekonywali eksperci w czwartek (26 marca) na konferencji prasowej w Warszawie.

Zainaugurowano na niej ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem "Rak wolny od bólu". Jej organizatorzy - Koalicja na Rzecz Walki z Bólem i Fundacja Wygrajmy Zdrowie - chcą w ramach tej inicjatywy walczyć ze stereotypami na temat leczenia bólu w społeczeństwie i w środowisku lekarskim.

- W chorobie nowotworowej najtrudniejsze jest zmobilizowanie się do walki. Jednym się to udaje szybciej, drudzy mają z tym ogromny problem. Ale największym wrogiem w tej mobilizacji jest ból. W moim przypadku każde uśmierzenie bólu dawało nadzieję, a nadzieja, choćby jej skrawek, jest fundamentalną rzeczą, której trzeba się czepić w czasie choroby - powiedział aktor Jerzy Stuhr, który sam zmagał się z nowotworem i pełni rolę społecznego ambasadora kampanii.

- Niestety, choć Światowa Organizacja Zdrowia 30 lat temu wydała zalecenia na temat leczenia bólu, my w Polsce wciąż musimy walczyć o ich realizację, a przecież prawo do leczenia bólu jest podstawowym prawem człowieka - podkreślił prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie Szymon Chrostowski. Przypomniał, że zgodnie z szacunkami w naszym kraju co roku 200 tys. osób cierpi z powodu bólu i powinno być leczonych według wytycznych WHO.

Eksperci obecni na spotkaniu zwrócili uwagę, że największą przeszkodą na drodze do skutecznego leczenia bólu w Polsce jest zbyt mała wiedza na ten temat zarówno w społeczeństwie, jak wśród lekarzy.

Jak przypomniał Chrostowski, z sondażu, który przeprowadziła Koalicja na Rzecz Walki z Bólem wśród pacjentów z chorobą nowotworową wynika, iż 60 proc. z nich boi się leków opioidowych, uważanych za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą opcję w leczeniu bólu o średnim i dużym natężeniu.

Powodem tego jest przede wszystkim strach przed uzależnieniem lub przed posądzeniem o narkomanię. Na drugim miejscu ankietowani wymieniali strach przed zaparciami, które są powikłaniem związanym ze stosowaniem większości opioidów.

Dr Jadwiga Pyszkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej podkreśliła, że fobię przed lekami opioidowymi mają także lekarze i aptekarze. Ma to związek m.in. z tym, że leki te przepisywane są na specjalnym formularzu recepty oznaczonym symbolem Rpw. Recepty te wymagają specjalnego nadzoru i nie każdy lekarz je zamawia. - Apteki bronią się przed posiadaniem tych leków na stanie, ponieważ boją się kontroli nadzoru farmaceutycznego - zaznaczyła specjalistka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH