Eksperci: rak jajnika wciąż tematem tabu nawet wśród kobiet Eksperci: rak jajnika wciąż tematem tabu nawet wśród kobiet. Fot. kwiatkobiecosci.pl

Udało się nam odmitologizować zagrożenie rakiem piersi, zróbmy to samo z rakiem jajnika, który jest znacznie groźniejszy - powiedziała we wtorek (27 września) na konferencji prasowej w Warszawie dr Maria Libura z Uczelni Łazarskiego.

Spotkanie zorganizowano z okazji rozpoczęcia II ogólnopolskiej kampanii społecznej "Diagnostyka jajnika - Twoja historia nie musi być złośliwa", poświęconej wczesnemu wykrywaniu raka jajnika. W Polsce w 2013 r. zachorowało na ten nowotwór 3,6 tys. kobiet, a 2,6 tys. zmarło. Śmiertelność tego raka przekracza 60 proc. i jest dwukrotnie większe niż w przypadku raka piersi.

Te dane nie zmieniają się od lat. Zastępca kierownika Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie dr hab. n. med. Lubomir Bodnar powiedział, że jednym z powodów tak złych wyników leczenia są trudności z wczesnym wykryciem tej choroby. Nie ma bowiem badań przesiewowych, takich jak mammografia w przypadku raka piersi oraz cytologia służąca wykrywaniu raka szyjki macicy.

Jedynym obecnie sposobem na wczesne wykrycie raka jajnika jest regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym oraz dopochwowemu USG. Badania te wciąż jednak są tematem tabu u znacznej części kobiet. Marta Rybicka z Instytut Badawczy IQS powiedziała, że w ostatnich 12 miesiącach jedynie co trzecia Polska była u ginekologa, a co czwarta poddała się badaniom dopochwowego USG.

Na konferencji przedstawiono wyniki sondażu "Zmowa milczenia", przeprowadzonego w sierpniu 2016 r. na grupie 800 kobiet przez IQS - z którego wynika, że 62 proc. kobiet bardzo rzadko lub w ogóle nie rozmawia w rodzinie o chorobach kobiecych. Dla ponad połowy Polek rozmowy na ten temat są krępujące.

- Co czwarta kobieta w naszym kraju wstydzi się rozmawiać o chorobach kobiecych nawet z lekarzem. Taką rozmowę najczęściej prowokuje przypadek zachorowania w najbliższym otoczeniu, bądź choroba znanej osoby. Brak wiedzy oraz przekonanie, że +mnie to nie dotyczy+ sprawia, że rozmowy te rzadko są podejmowane - tłumaczyła Marta Rybicka.

Dr Libura, dyrektor Instytutu Studiów Interdyscyplinarnych Uczelni Łazarskiego - powiedziała, wczesne wykrywanie raka jajnika utrudnia brak jednoznacznych w tej chorobie badań diagnostycznych. - Szczególnie w przypadku tego nowotworu nie można powiedzieć, że gdy kobieta zachoruje, to głównie jej wina, bo się nie badała. Nie zawsze wystarczy nawet regularne wykonywanie USG - podkreśliła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH