Eksperci: przestarzałe przepisy blokują rozwój nowoczesnej radioterapii

W Polsce nadal obowiązują przestarzałe przepisy uniemożliwiającego rozwój nowoczesnej radioterapii ze szkodą dla chorych na nowotwory - mówili w czwartek (11 lipca) eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.

Prezes Instytutu Chirurgii Cybernetycznej w Wieliszewie pod Warszawą Stefania Parkoła przypomniała, że chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia z kwietnia 2006 r. nakładające na ośrodki tradycyjnej radioterapii obowiązek posiadania co najmniej dwóch megawoltowych aparatów terapeutycznych po to, by w razie awarii jednego z nich zapewnić chorym ciągłość terapii.

- Ten przepis nie ma merytorycznego uzasadnienia wobec nowoczesnego urządzenia jakim jest CyberKnife, czyli tzw. nóż cybernetyczny przeznaczony do nieinwazyjnego usuwania guzów mózgu oraz innych narządów - podkreśliła Parkoła.

Dodała, że zgodnie ze światowymi standardami nie ma przesłanek medycznych ani wymagań technicznych do posiadania w placówce medycznej więcej niż jednego aparatu CyberKnife. Tak jest w USA, gdzie w wielu ośrodkach znajduje się tylko jedno takie urządzenie.

W Polsce uruchomiono dotąd trzy urządzenia CyberKnife: w centrach onkologii w Gliwicach i Poznaniu oraz w Instytucie Chirurgii Cybernetycznej. W Gliwicach jest on wykorzystywany od 2010 r., a w Poznaniu od zaledwie kilku dni. Obydwa te ośrodki spełniają wymagania Ministerstwa Zdrowia, ponieważ dysponują również innymi aparatami do radioterapii (rozporządzenie z 2006 r. nie precyzuje jakiego typu mają być urządzenia megawoltowe).

Dyrektor Instytutu Chirurgii Cybernetycznej prof. Waldemar Koszewski zaznaczył, że przepis MZ dotyka takie ośrodki jak Instytut, gdzie jest tylko jeden aparat - CyberKnife. Ośrodkowi temu nie przysługuje również pełna refundacja za zabiegi z użyciem tego aparatu, który w Wieliszewie uruchomiono w marcu 2012 r. Instytut może liczyć co najwyżej na refundację jak za tradycyjną radioterapię, której wycena jest dwa razy niższa.

- Na razie jednak nie otrzymaliśmy żadnej zapłaty za wykonane zabiegi, a nożem cybernetycznym leczonych było dotychczas w Wieliszewie około 200 pacjentów - powiedziała Parkoła.

Według Instytutu Chirurgii Cybernetycznej, w 2012 r. żaden zabieg wykonany w Polsce z zastosowaniem CyberKnife nie został rozliczony przez Narodowy Fundusz Zdrowia jako terapia radiochirurgii CyberKnife, a zatem w droższej wycenie sięgającej 25-30 tys. zł (ocenia się, że taki jest w naszym kraju koszt leczenia tą metodą jednego chorego).

Przedstawiciel CyberKnife Center - Kliniki Charit Uniwersytetu Humboldta w Berlinie prof. Markus Kufeld nie ukrywał, że jest zdumiony brakiem refundacji w Polsce zabiegów wykonywanych nożem cybernetycznym, ponieważ są one przeznaczone dla małej grupy chorych i dają znakomite efekty. - Nie jest to metoda konkurencyjna, lecz uzupełniająca inne techniki radioterapii - podkreślił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH