Eksperci: potrzebny jest przegląd kosztów procedur onkologicznych Prof. Jacek Fijuth, przewodniczący PTO; FOT. PTWP

Należy pilnie przeprowadzić przegląd kosztowy wszystkich procedur onkologicznych - wskazano w raporcie opracowanym na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Zmianę wyceny m.in. radioterapii i chirurgii onkologicznej zapowiadał resort zdrowia.

We wtorek (28 czerwca) zaprezentowano raport przygotowany przez Instytut Ochrony Zdrowia, którego celem było przeprowadzenie - niezależnie od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - wyceny wykonywanych w szpitalach trzech świadczeń z zakresu radioterapii (teleradioterapii 3D z modulacją intensywności wiązki, brachyterapii 3D oraz chemioterapii z zakresem skojarzonym z radioterapią).

W przypadku wojewódzkich szpitali onkologicznych wycena produktów ma kluczowe znaczenie dla ich stabilności finansowej oraz jakości leczenia chorych - głosi raport. Jednocześnie wskazano w nim, że taryfy obowiązujące w rozliczeniach z NFZ tylko w części są adekwatne do kosztów ponoszonych przez szpitale. Postuluje się konieczność takiego ukształtowania wyceny, aby pokrywane były wszystkie koszty kompleksowego leczenia onkologicznego.

- Wymaga to wcześniejszych jednoczasowych analiz kosztowych wszystkich, a nie jedynie wybranych, procedur onkologicznych. Tylko takie podejście pozwoli na zapewnienie pacjentom dostępu do świadczeń zgodnie z ich potrzebami zdrowotnymi, ale także konstytucyjnymi gwarancjami równości dostępu do świadczeń finansowanych ze środków publicznych - oceniają autorzy raportu.

W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda pytany, czy resort planuje zmianę wyceny świadczeń onkologicznych odpowiedział, że korekty wymaga m.in. część świadczeń w radioterapii.

- Te taryfy nie były zmieniane od lat, a doszło do erozji cen zarówno sprzętu medycznego na świecie, jak i innych stosowanych wyrobów - mówił. Zaznaczył jednocześnie, że podwyższona będzie wycena innych świadczeń onkologicznych, m.in. w chirurgii onkologicznej.

Przewodniczący PTO prof. Jacek Fijuth powiedział we wtorek, że obecnie nie dostrzega takiej procedury w radioterapii, którą należałoby obniżyć. - Musimy wziąć pod uwagę również to, że koszty realizacji takiej samej radioterapii w Europie Zachodniej są wyższe, a w Stanach Zjednoczonych wielokrotnie wyższe - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że przez ostatnie 10 lat koszty drogiego sprzętu wykorzystywanego w radioterapii były finansowane przez dotacje z resortu. Nie było tak jednak w przypadku placówek niepublicznych, które musiały same finansować jego zakup i amortyzację. W związku z tym, zdaniem Fijutha, obniżenie wyceny radioterapii pogorszy sytuację placówek niepublicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH