Eksperci: potrzebne są centra leczenia raka jelita grubego Maciej Krzakowski: dłuższe przeżycia w centrach leczenia raka jelita grubego. Fot. PTWP

Powinny powstać w naszym kraju centra leczenia raka jelita grubego, ponieważ w takich ośrodkach uzyskuje się najlepsze efekty w zmaganiach z tym nowotworem - przekonywali w środę (30 marca) eksperci podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. onkologii.

Przewodniczący zespołu, poseł Marek Hok (PO) wyjaśnił, że spotkanie zorganizowano z okazji obchodzonego w marcu, a ustanowionego w 2008 r. miesiąca walki z rakiem jelita grubego. Dodał, że po raku płuca nowotwór ten jest drugą w naszym kraju przyczyną zgonów. 

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. Maciej Krzakowski powiedział, że częstsze wyleczenia i dłuższe przeżycia uzyskuje się w centrach leczenia raka jelita grubego, tworzonych w wielu krajach na wzór breast cancer units (centrów leczenie raka piersi - PAP). 

- Rak jelita grubego od chwili wykrycia wymaga zastosowania odpowiedniej strategii leczenia, w której kluczową rolę odgrywa zabieg operacyjny. Błędy popełnione na samym początku leczenia trudno później nadrobić, jeśli w ogóle jest to możliwe - podkreślił prof. Krzakowski. 

Chirurg onkolog kliniki gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie, dr hab. Andrzej Rutkowski zwrócił uwagę, że w Stanach Zjednoczonych chirurgia raka jelita grubego jest osobną specjalnością. W operowaniu tego nowotworu specjalizują się również chirurdzy w krajach skandynawskich, gdzie powstały liczne centra leczenia raka jelita grubego (colon cancer unit). 

- Najważniejsze jest doszczętne usunięcie nowotworu już przy pierwszym podejściu, ryzyko wznowy nie przekracza wtedy 10 proc. - wyjaśniał specjalista. Dodał, że podczas drugiej operacji nie da się już tego poprawić z taką samą skutecznością. Dla chorego lepiej wykonana operacja oznacza dłuższe przeżycie. 

Dr hab. Rutkowski wyjaśniał to na przykładzie szpitali powiatowych, gdzie wykonuje się mniej zabiegów usunięcia guza jelita grubego. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się w nich jedynie u 50 proc. chorych, podczas gdy w ośrodkach specjalizujących się w tego rodzaju operacjach sięgają one 70 proc. 

Prof. Krzysztof Bujko z warszawskiego Centrum Onkologii podkreślił, że planowe operacje, czyli takie, które nie wymagają natychmiastowej interwencji, powinny być wykonywane w ośrodkach, które wykonują ich najwięcej i mają najbardziej doświadczony personel. - Takie zabiegi powinny być premiowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety NFZ wciąż nie jest zainteresowany poprawą jakości w chirurgii - podkreślił. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH