Eksperci: potrzebna jeszcze jedna sieć - szpitali onkologicznych Na zdj. pracownia radiologii zabiegowej, Centrum Onkologii w Gliwicach (zdjęcie ilustracyjne)

Utworzenie na terenie całego kraju sieci szpitali onkologicznych może poprawić kompleksowość i skuteczność leczenia chorób nowotworowych - powiedzieli we wtorek (20 czerwca) eksperci na śniadaniu prasowym w Warszawie.

Powstanie Polskiej Sieci Onkologicznej zaproponowało utworzone w maju 2016 r. Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych. Prezes tej organizacji dr hab. med. Adam Maciejczyk powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że Sieć ma służyć poprawie opieki nad pacjentem onkologicznym oraz bardziej racjonalnemu wydawaniu pieniędzy na wykrywanie i leczenie schorzeń onkologicznych.

Sieć Onkologiczna ma funkcjonować niezależnie od proponowanej przez Ministerstwo Zdrowia ogólnopolskiej sieci szpitali. Główną rolę mają w niej pełnić wojewódzkie szpitale onkologiczne (centra onkologiczne), które mają koordynować opiekę onkologiczną w całym regionie, od profilaktyki i badań diagnostycznych poprzez leczenie, po ostatnie ogniwo jakim jest rehabilitacja pacjentów.

- Uważamy, że jedynie utworzenie sieci szpitali onkologicznych może usprawnić organizację i skuteczność leczenia nowotworów oraz wyrównać szanse pacjentów na optymalną opiekę - zapewniał dr hab. Maciejczyk, który jest dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Dodał, że takie rozwiązania wprowadzono już w woj. dolnośląskim.

Koordynacja zamiast chaosu i rywalizacji
Specjalista podkreślił, że polska onkologia jest obecnie w chaosie organizacyjnym. Szpitale zajmujące się leczeniem chorób onkologicznych są rozproszone i zamiast współpracować - konkurują ze sobą ze szkodą dla jakości leczenia. Jest dużo małych ośrodków, głównie w powiatach, które leczą jedynie wycinkowo. Tymczasem chodzi o to, żeby wszyscy chorzy mieli zapewnioną skoordynowaną opiekę na podobnie, odpowiednio wysokim poziomie.

- Przykładem są zbiegi operacyjne, które w onkologii powinni wykonywać najbardziej doświadczeni chirurdzy, a nie ci którzy zajmują się nimi jedynie sporadycznie. Tacy doświadczeni specjaliści są wyłącznie w dużych szpitalach, do których trafia wielu chorych z danym typem nowotworu, np. raka piersi lub raka jelita grubego - przekonywał dr hab. Maciejczyk

- Nie chodzi o budowanie nowych szpitali. W ramach sieci onkologicznej mają działać te, które już istnieją. Zależy nam jedynie na lepszej ich koordynacji i efektywniejszym wykorzystaniu środków, jakie przeznacza się na leczenie schorzeń nowotworowych - pokreślił prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacji "Wygrajmy Zdrowie" Szymon Chrostowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH