Eksperci: poprawa efektywności kosztowej kluczowa dla onkologii Fot./źródło: strona internetowa Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Koszty pośrednie chorób nowotworowych, np. związane z absencją w pracy, z roku na rok rosną. W związku z tym eksperci zwracają uwagę, że przy dobrej organizacji leczenia problem ten można ograniczyć, i rekomendują efektywne wydawanie publicznych środków w onkologii.

Polski płatnik, oceniając koszty opieki nad pacjentami, nie bierze pod uwagę wydatków w postaci rent z tytułu niezdolności do pracy, absencji chorobowej czy kosztów rehabilitacji - wynika z całościowej analizy kosztów leczenia chorób nowotworowych na przykładzie województwa dolnośląskiego. Są to zarazem pierwsze wnioski z projektu dotyczącego efektywnej alokacji kosztów w onkologii, opracowanego przez organizację All.Can wraz z Dolnośląskim Centrum Onkologii, Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Z danych przedstawionych przez prezesa Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych dr hab. Adama Maciejczyka wynika, że w 2016 roku koszty absencji pracowniczej z powodu nowotworów piersi w województwie dolnośląskim wyniosły ok. 48 mln złotych. Jednocześnie na wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie tej grupy pacjentów przeznaczono ponad 30 mln zł.

- Efektywne wydawanie publicznych środków w onkologii to sedno rekomendacji polskiej Grupy sterującej All.Can - podkreśla członek tej grupy Szymon Chrostowski.

All.Can jest międzynarodowym projektem, do którego m.in. Polska. Uczestniczą w nim zarówno pacjenci, jak i onkolodzy oraz eksperci zajmujący się zarządzaniem w służbie zdrowia.

- Cieszy nas deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego, który stawia na onkologię i walkę z nowotworami jako priorytet. Cieszy nas także zapowiedź skupienia się nad efektywnym wydawaniem publicznych środków, gdyż jest to sedno rekomendacji polskiej Grupy sterującej All.Can - dodaje Chrostowski.

Szymon Chrostowski zapowiada, że All.Can będzie zabiegać o spotkanie z premierem Morawieckim, aby przedstawić kluczowe złożenia i rozwiązania, w tym - model opieki zdrowotnej oparty na jakości, bez której poprawa efektywności w onkologii nie będzie możliwa.

- Dane, które otrzymaliśmy od ZUS wskazują, że koszty pośrednie chorób nowotworowych z roku na rok rosną. Szczególnie warto zwrócić uwagę na narastającą absencję chorobową z powodu nowotworów. Przy dobrej organizacji, przy prowadzeniu dobrego leczenia, szczególnie leczenia oszczędzającego, problem ten można ograniczyć. I jest to też jeden ze wskaźników, który należy monitorować - podkreśla dr hab. Adam Maciejczyk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH