Eksperci: poparzenie słoneczne w dzieciństwie grozi czerniakiem Eksperci: poparzenie słoneczne w dzieciństwie grozi czerniakiem. Fot. Archiwum

Osoby, które doznały poparzenia słonecznego przed 15. rokiem życia mają 5-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na czerniaka, najgroźniejszy nowotwór skóry - przypominają eksperci VII edycji Tygodnia Świadomości Czerniaka, który zainaugurowano we wtorek (15 maja) w stolicy.

W tym roku Tydzień Świadomości Czerniaka przebiega pod hasłem: "Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło". Kampania ma pomóc edukować społeczeństwo, w tym dzieci, w zakresie czynników ryzyka zachorowania na czerniaka oraz cech pomocnych we wczesnym rozpoznaniu podejrzanych zmian na skórze, które mogą być czerniakiem. Wcześnie rozpoznany czerniak jest uleczalny niemal w 100 proc., podkreślają organizatorzy kampanii.

Dermatolog dr hab. Grażyna Kamińska-Winciorek z Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach zwróciła uwagę na spotkaniu, że czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko zachorowania na czerniaka jest korzystanie z solariów.

- Jest to udowodniony czynnik kancerogenny i pamiętajmy o tym, że każdorazowe skorzystanie z solarium to przyjęcie dawki UV od 10 do 100 razy wyższej niż podczas ekspozycji słonecznej (narażenie na UV to główny czynnik ryzyka czerniaka - PAP). Jedna ekspozycja w solarium to tak jakbyśmy na Majorce spędzili cały dzień opalając się - tłumaczyła specjalistka.

Według niej z badań ankietowych wynika, że co najmniej 50 proc. nastolatków raz w życiu korzystało z solarium.

Onkolog prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie przypomniał, że dzięki zaangażowaniu prezydenta RP Andrzeja Dudy i Narodowej Rady Rozwoju udało się w Polsce wprowadzić w życie ustawę o zakazie korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Zaczęła ona obowiązywać od połowy lutego 2018 r.

Specjalista ocenił, że ryzykowne zachowania, takie jak opalanie się czy korzystanie z solariów odpowiadają za ciągły wzrost zachorowań na czerniaka w Polsce. Obserwuje się go zwłaszcza w grupie młodych kobiet między 20 a 44. rokiem życia. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów co roku nowotwór ten jest diagnozowany u 4 tys. osób w naszym kraju. - To oznacza, że czerniak nie jest już rzadkim nowotworem - powiedział prof. Rutkowski.

Dr Kamińska-Winciorek podkreśliła, że aby zmniejszyć ryzyko czerniaka powinno się przede wszystkim chronić skórę dzieci przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Dzieci do 6. miesiąca życia nie powinny być w ogóle wystawiane na słońce, a do 3. roku życia ekspozycja ta powinna być bardzo ograniczona. - Wystawianie nagich dzieci na słońce, jakie obserwuje się nad polskim morzem, powinno być w ogóle zabronione - przekonywała dermatolog.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH