Eksperci: pakiet onkologiczny nie zastąpi Breast Cancer Units Fot. Archiwum

Leczenie raka piersi w ramach tzw. pakietu onkologicznego nie jest dobrą alternatywą dla leczenia w wyspecjalizowanych ośrodkach diagnostyki i terapii tego nowotworu, tj. Breast Cancer Units (BCU) - przekonywali w piątek (17 kwietnia) podczas spotkania z dziennikarzami uczestnicy IX konferencji naukowej Diagnostyka i Leczenie Raka Piersi "Falenty 2015" w podwarszawskim Józefowie.

Prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi zwrócił uwagę, że w Polsce rośnie zarówno zapadalność na raka piersi wśród kobiet po 65 roku życia, jak i umieralność z powodu tej choroby.

- Potrzebujemy programu dedykowanego tej grupie pacjentek. Należy także przyjrzeć się przyczynom wzrostu liczby zachorowań - zauważył ekspert.

Dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii wskazała, że w Polsce wskaźniki 5-letnich przeżyć chorych z uogólnionym rakiem piersi są gorsze niż w innych krajach.

- Decyduje o tym m.in. słabsza dostępność innowacyjnych terapii, które nie są u nas objęte refundacją. Ta grupa pacjentek nazywana jest często "niewidzialną populacją" i stanowi trudny, a dla niektórych niewygodny temat - mówiła specjalistka.

W jej ocenie problem stanowi także fakt, iż badania skryningowe w kierunku raka piersi obejmują jedynie kobiety do pewnego wieku. Polki po 65. roku życia nie mają już takiej szansy. Efektem mogą być gorsze wyniki leczenia.

- Koncentrujemy się na edukowaniu młodych pokoleń, ale nie oznacza to, że osoby starsze można pozostawić samym sobie - zaznaczyła dr Radecka.

Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa - Centrum przypomniała, że 11 kwietnia organizacje kobiece w ramach wspólnej inicjatywy wystosowały petycję do najważniejszych osób w państwie, w której apelują o "zielone światło" dla tworzenia w Polsce Breast Cancer Units.

Czytaj: Amazonki apelują o tworzenie Breast Cancer Units

- Zamierzamy dotrzeć do Sejmu i doprowadzić do zorganizowania posiedzenia poświęconego tej kwestii. Musimy uzmysłowić politykom, że pakiet onkologiczny nie jest stanie zastąpić leczenia w tych ośrodkach - wyjaśniła Elżbieta Kozik.

Podobnie ocenia sytuację dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie, gdzie działa jedyny w kraju akredytowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS) Breast Cancer Unit.

Czytaj: Breast Cancer Unit w Szczecinie: tak działa pierwszy ośrodek z akredytacją

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH