Eksperci: ogromny postęp w leczeniu białaczek u dzieci

Możemy się pochwalić ogromnym postępem w leczeniu białaczek u dzieci - przekonywali specjaliści podczas 54. Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH) w Atlancie.

Jako przykład podano ostrą białaczkę limfoblastyczną, najczęściej występującą u dzieci chorobę nowotworową, powodowaną wytwarzaniem nieprawidłowych białych ciałek krwi. - Pamiętam czasy, gdy podczas obchodu lekarskiego jedynie przemykaliśmy przez pokoje, w których przebywały dzieci cierpiące na tę chorobę. Wtedy leczenie polegało głównie na tym, by zapewnić im możliwie najlepszy komfort życia - wspominał podczas obrad prof. Michael R. Bishop, hematolog z University of Chicago.

50 lat temu ostra białaczka limfoblastyczna była chorobą nieuleczalną. W latach 70. można było wyleczyć jedynie pojedyncze przypadki. Dzisiaj - podkreślił prof. Bishop - możemy pochwalić się spektakularnymi efektami leczenia. Choroba ta w 90 proc. jest już wyleczalna, co oznacza, że u takiego odsetka chorych dzieci powyżej 1. roku życia udaje się uzyskać pięcioletnie przeżycia (powyżej tego okresu rzadko dochodzi do zgonu chorego).

Ostra białaczka limfoblastyczna przestała być zatem chorobą śmiertelną i dla zdecydowanej większości chorych stała się schorzeniem przewlekłym, podobnie jak np. cukrzyca. Według amerykańskiego hematologa nie byłoby tak ogromnego postępu w terapii, gdyby nie przeprowadzono wielu badań klinicznych. Wypróbowano w nich różne opcje terapeutyczne, nie tylko nowe leki, ale też skojarzenia wielu nowych i dawnych farmaceutyków, co zaowocowało większą skutecznością leczenia.

- Gdy pacjenci pytają mnie, czy warto brać udział w badaniach klinicznych, zawsze opowiadam o tym, jaki postęp osiągnięto w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej dzięki tego rodzaju testom - dodał specjalista.

Jak podkreśliła dr Elizabeth Raetz z New York University Medical Center, nie można jednak powiedzieć, że nie ma już żadnych kłopotów z leczeniem przewlekłej białaczki limfoblastycznej.

Największym wyzwaniem jest teraz opanowanie choroby u tych pacjentów, u których doszło do jej nawrotu. Zdarza się to u 10-20 proc. dzieci, spośród których szanse na wieloletnie przeżycie ma tylko jedna trzecia. Prowadzone są jednak badania nad nowymi metodami leczenia również tej grupy chorych, które powinny poprawić rokowania.

Znaczny postęp uzyskuje się w leczeniu także innych nowotworów krwi, takich jak przewlekła białaczka szpikowa i szpiczak mnogi - zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Specjaliści jednak ostrzegają, że ów postęp może zostać zahamowany, gdy z powodu budżetowych oszczędności zmniejszone zostaną środki na badania nad nowymi terapiami.

Podczas otwarcia kongresu w sobotę (8 grudnia) mówił o tym prof. Armand Keating zUniversity Health Network w Toronto, prezes Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego.

- Dyskutujemy o wielu wspaniałych metodach leczenia. Jeśli jednak Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) ograniczy wydatki na badania nad rakiem, może to poważnie przeszkodzić w rozwijaniu nowych, bardziej skutecznych terapii - podkreślił.

W 54. kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH), uczestniczy 20 tys. specjalistów z całego świata, w tym również Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH