Eksperci o Narodowym Instytucie Onkologi: to jest dobry pomysł Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii; FOT. PTWP

Onkolodzy z zadowoleniem przyjęli zapowiedź premiera o planach utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii; Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że szczegóły zostaną przedstawione "w odpowiednim czasie".

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii we wtorek (13 grudnia) w swoim expose. O szczegóły dotyczące tej inicjatywy wiceminister Piotr Gryza był pytany w czwartek w siedzibie MZ podczas podpisania umów na wymianę i zakup akceleratorów. - Jak będą konkrety, będziemy o tym rozmawiać. Szczegóły zostaną przedstawione przez ministra zdrowia w odpowiednim czasie - powiedział Gryza.

Dyrektor gliwickiego oddziału Centrum Onkologii prof. Krzysztof Składkowski ocenił w rozmowie z mediami, że środowisko z entuzjazmem odnosi się do planu powołania Instytutu.

- Cieszymy się, że te słowa padły, bo już od pewnego czasu koncepcja powołania Narodowego Instytutu Onkologii w Polsce była wysuwana przez nasze środowisko. Środowisko jest przygotowane żeby się włączyć w prace związane z powołaniem Narodowego Instytut Onkologii" - zapewnił prof. Składkowski.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, prof. Stanisław Góźdź wskazał, że ośrodki onkologiczne zapewniają kompleksową opiekę, a powiązany z nimi Narodowy Instytut stwarzałby dodatkowe możliwości.

- W ośrodkach pod jednym dachem pacjent otrzymuje zasadnicze metody leczenia - radioterapię, chemioterapię, rehabilitację i diagnostykę - obrazową, molekularną i histopatologiczną. Powołanie Narodowego Instytutu Onkologii umożliwiłoby realizowanie nowoczesnych zadań współczesnej onkologii - powiedział prof. Góźdź.

Prof. Składkowski ocenił, że działania Instytutu powinny mieć wielokierunkowy charakter. Jak wskazywał, jednym z bardzo zaniedbanych do tej pory obszarów jest edukacja onkologiczna, która "nie istnieje w szkołach i mediach, poza akcjami które się dobywają".

Kolejna z dziedzin, którą powinna objąć działalność Instytutu, to - zdaniem prof. Składkowskiego, kwestie nauki. - Badania podstawowe, translacyjne i kliniczne powinny być realizowane w ośrodkach, które mają potencjał naukowy, zaplecze i zajmują się dużą liczbą pacjentów - wskazał.

Działania w obszarze onkologii wymagają, jak ocenił prof. Składkowski, lepszej koordynacji. - Różne ośrodki realizują pewne wyzwania naukowe, ale na własną rękę, a chodzi o to, by wszystko to było spójne - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH