Eksperci: nowe leki przedłużają życie chorych z rakiem nerki

Do pięciu lat można wydłużyć życie chorych z przerzutowym rakiem nerki dzięki zastosowaniu nowej generacji leków - powiedział we wtorek (17 marca) na konferencji prasowej w Warszawie kierownik kliniki onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego, prof. Cezary Szczylik.

Onkolodzy mówili do niedawna o pięcioletnich przeżyciach głównie w odniesieniu do chorych, u których nie doszło jeszcze do przerzutów do innych narządów. Teraz tak długie przeżycia uzyskuje się u pacjentów z zaawansowanym, czyli tzw. rozsianym nowotworem złośliwym.

Prof. Cezary Szczylik powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że jednym z takich nowotworów jest rak nerkowokomórkowy. Jest to najczęściej występują nowotwór tego narządu, stanowi on 90-95 proc. wszystkich raków nerki. Co roku wykrywany jest u 5 tys. Polaków, głównie u mężczyzn po 60. roku życia.

- W leczeniu tego nowotworu nastąpił ogromny postęp. Jeszcze 10 lat temu w zasadzie nie było czym leczyć chorych z tego rodzaju rozsianą chorobą. Dziś w zależności od jej przebiegu możemy zastosować pięć, a od niedawna nawet sześć kolejnych linii terapeutycznych. Pozwalają one wydłużyć życie chorego z rozsianym nowotworem do nawet 60. miesięcy - powiedział prof. Szczylik.

Poszczególne linie terapeutyczne zwykle składają się z kilku leków, które mogą być stosowane sekwencyjnie, czyli jeden po drugich. Główną rolę odgrywają leki stosowane w tzw. terapii celowanej, działające na określoną mutacje genetyczną, takie jak inhibitory mTOR i tzw. inhibitory kinaz. Drugą grupę tworzą preparaty hamujące angiogenezę, czyli tworzenie przez guza nowych naczyń krwionośnych.

- Guz nie może się rozwijać bez nowych naczyń krwionośnych. Gdy uda się zablokować ich powstawanie, przestaje się powiększać, a tworzące go komórki ulegają martwicy - wyjaśniał prof. Szczylik. Dodał, że nie trzeba zniszczyć całego guza, żeby go unieszkodliwić. Po takim leczeniu w badaniach obrazowych widoczne są obszary guza, które uległy martwicy.

Według onkologa, prowadzone są badania nad kolejnymi lekami, pozwalające mieć nadzieję, że życie przynajmniej niektórych chorych z przerzutowym rakiem będzie można jeszcze bardziej wydłużyć. Jednymi z najbardziej obiecujących są te, które od niedawna stosowane są w tzw. immunoterapii.

Preparaty te odblokowują niektóre mechanizmy układu immunologicznego, dzięki temu komórki odpornościowe bardziej aktywnie atakują rozsiane w organizmie komórki nowotworowe. W Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej zarejestrowano już pierwsze tego rodzaju leki w immunoterapii, stosowane w leczeniu przerzutowego czerniaka oraz płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH