Eksperci: narodowy program zwalczania raka powinien być przyjęty w tym roku

Towarzystwa naukowe i organizacje pacjentów onkologicznych chcą, by jeszcze w tej kadencji parlamentu przyjęty został Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2025. Ich zdaniem nad realizacją programu powinna czuwać centralna instytucja.

Na wtorkowej (27 stycznia) konferencji prasowej w Warszawie poinformowano, że Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych podpisały porozumienie.

Teraz zajmą się opracowaniem założeń drugiej edycji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych - na lata 2016-2025.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Fijuth podkreślił, że wyniki leczenia nowotworów w Polsce wciąż są gorsze niż w krajach Europy Zachodniej i USA.

W Europie pięcioletnie wyleczenie uzyskuje się w przypadku ok. 48 proc. chorych na raka, w Polsce wskaźnik ten jest średnio o 10 pkt. proc. gorszy. Wyższe niż na Zachodzie są w naszym kraju także wskaźniki dotyczące umieralności na nowotwory złośliwe.

Jak zaznaczył, sytuacji tej nie zmieniła realizacja pierwszej edycji narodowego programu zwalczania raka. Wskazał, że jednym z powodów tego jest nieprzestrzeganie przez Polaków zasad profilaktyki onkologicznej. W Polsce najczęstszym nowotworem (20 proc.) jest rak płuca, choć znany jest w tym wypadku czynnik wywołujący chorobę - palenie tytoniu.

W ocenie prof. Fijutha nowa edycja programu powinna położyć większy nacisk na promocję zdrowego trybu życia, m.in. stosowania właściwej diety, wysiłku fizycznego i unikania nadmiernego korzystania z promieniowania słonecznego.

Przewodniczący PTO podkreślił, że większą niż dotąd rolę w profilaktyce nowotworowej powinny odgrywać badania przesiewowe, dzięki którym możliwe jest wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie choroby. Jak dodał, badania przesiewowe w połączeniu z dobrze zorganizowanym procesem leczenia pozwoliłoby uzyskać zwiększenie odsetka całkowitych wyleczeń i wydłużenia czasu przeżycia pacjentów.

Jego zdaniem dla skuteczniejszej walki z rakiem należy też wyeliminować regionalne różnice w dostępie m.in. do radioterapii, bo w 13 na 16 województw wciąż nie osiągnięto wskaźników dotyczących dostępu do leczenia tą metodą zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia i Unię Europejską.

W ocenie prof. Jacka Fijutha koordynacją realizacji narodowego programu na lata 2016-2025 powinna zająć się centralna, specjalnie do tego powołana instytucja, wzorem np. Krajowego Centrum ds. AIDS.

Jak wyjaśnił prezes Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Onkologii Szymon Chrostowski, dziś każde województwo we własnym zakresie realizuje działania edukacyjne dot. nowotworów i programy profilaktyczne np. w zakresie badań przesiewowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH