Eksperci: można lepiej leczyć nowotwory w ramach środków, które mamy

Skuteczność leczenia nowotworów w Polsce można poprawić nie tylko zwiększając nakłady na onkologię. Wymierne efekty dałaby racjonalizacja wydatków, np. w wielu przypadkach można by zastąpić drogie leczenie szpitalne tańszym ambulatoryjnym - oceniają eksperci.

Lekarze, przedstawiciele władz oraz reprezentanci środowisk pacjentów mówili o tym w poniedziałek (25 listopada) podczas konferencji "Onkologia 2013" zorganizowanej w Warszawie.

Z danych, które zaprezentował dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii wynika, że w 2010 r. w Polsce stwierdzono ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe i 100 tys. zgonów z ich powodu. Zgodnie z prognozami międzynarodowymi w ciągu najbliższych 15-20 lat liczba osób zapadających na chorobę nowotworową podwoi się, również w Polsce.

- Szacuje się, że co czwarty Polak zachoruje, a co piąty umrze z powodu nowotworu - powiedział onkolog.

Dlatego - jego zdaniem - niezbędne jest opracowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN) na lata 2016-25. Aktualnie obowiązujący program kończy się w 2015 r.

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej prof. Jacek Jassem ocenił, że dotychczas nie udało się zrealizować jednego z głównych celów NPZChN, jakim jest wyrównanie skuteczności leczenia nowotworów złośliwych do średniego europejskiego poziomu. Dane z 2008 r. wskazują, że średni odsetek pięcioletnich przeżyć w 27 krajach UE był o ok. 10 punktów procentowych wyższy niż w Polsce.

Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Krzysztof Chlebus zaznaczył, że NPZChN zaczęto realizować dopiero od 1 stycznia 2006 r. Skuteczność tej inicjatywy powinno się zatem oceniać po co najmniej 5 latach od jej zakończenia, czyli w 2020 r.

Przypomniał, że np. Finlandia odnotowała znaczny spadek śmiertelności z powodu raka sutka, ale dopiero po 20 latach działań na rzecz zmiany świadomości i edukacji pacjentów.

- My jesteśmy na początku tej drogi, pełna ocena programu wymaga długiego czasu - zaznaczył Chlebus.

Eksperci podkreślali, że wyniki leczenia pacjentów chorych na nowotwory zależą w dużym stopniu od nakładów finansowych na ochronę zdrowia.

- My należymy do grupy państw, w których finansowanie daleko odbiega od tego, co niezbędne w onkologii - powiedział dr Meder.

Barbara Wójcik-Klikiewiczy, dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ zaznaczyła, że na razie na opiekę medyczną nie będzie przeznaczone więcej środków. - Jedyne, co możemy zrobić, to lepiej wykorzystywać to, co mamy w tej chwili - oceniła.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH