Eksperci: guzy neuroendokrynne udają inne choroby Fot. Fotolia

Guzy neuroendokrynne to rzadkie nowotwory, które długo nie dają objawów bądź imitują inne choroby, np. układu pokarmowego. Dlatego postawienie diagnozy trwa zwykle od 3 do 7 lat - mówili eksperci we wtorek (16 czerwca) na konferencji prasowej w Warszawie.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że zwiększenie świadomości na temat tych schorzeń wśród lekarzy i w społeczeństwie może pomóc wcześniej je wykrywać, a w konsekwencji poprawić jakość życia i rokowania pacjentów. Temu celowi ma m.in. służyć zainaugurowana na wtorkowym spotkaniu kampania o nowotworach neuroendokrynnych (NET) pt. "NET to wyzwanie".

Prof. Beata Kos-Kudła ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przewodnicząca Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych, która współorganizuje kampanię, wyjaśniła, że NET wywodzą się z komórek neuroendokrynnych, tj. takich, które mogą produkować hormony i inne związki aktywne biologicznie. Aż 70 proc. z nich rozwija się w obrębie układu pokarmowego - w żołądku, trzustce, jelitach.

Według prof. Jarosława Ćwikły z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prezesa Stowarzyszenia Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne (Rakowiak.pl), guzy neuroendokrynne stanowią wyzwanie przede wszystkim dlatego, że trudno je diagnozować.

Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. - Rozwój tych nowotworów jest tak powolny, że pacjent przez długi czas nie odczuwa żadnych dolegliwości. Bardzo często pacjenci z NET nie mają objawów wyniszczenia nowotworowego mimo bardzo dużej liczby przerzutów - tłumaczył specjalista.

Ponadto guzy neuroendokrynne stanowią bardzo różnorodną grupę schorzeń - zaznaczyła prof. Kos-Kudła. - Ich komórki mogą wydzielać hormony i dawać objawy, ale też bardzo często są bezobjawowe, mogą być - choć rzadko - zlokalizowane w jednym miejscu, ale bardzo często dają przerzuty, najczęściej mają powolny przebieg, ale zdarzają się i takie, które rozwijają się szybko - wymieniała specjalistka.

Objawy NET, gdy już występują, imitują różne schorzenia. W przypadku najczęstszego guza neuroendokrynnego, tzw. rakowiaka (który jest aktywny hormonalnie), mogą to być biegunki, bóle brzucha, uderzenia gorąca i nagłe zaczerwienienia twarzy, zmiany skórne. Dlatego nieraz NET są mylnie rozpoznawane jako zespół jelita drażliwego, objawy związane z menopauzą, a nawet nerwica.

- Bardzo często pacjent dowiaduje się o chorobie dlatego, że poszedł sobie zrobić USG jamy brzusznej i dowiaduje się, że w wątrobie ma kilkanaście ognisk przerzutowych - powiedział prof. Ćwikła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH