Eksperci: by wcześnie wykryć czerniaka trzeba badać skórę u specjalisty Eksperci: by wcześnie wykryć czerniaka trzeba badać skórę u specjalisty. Fot. Archiwum

Samobadanie skóry nie wystarczy, by wcześnie wykryć czerniaka. Konieczne do tego jest regularne badanie skóry u dermatologa lub chirurga onkologa - podkreślali eksperci w czwartek (23 czerwca) na spotkaniu prasowym w Warszawie.

Zainaugurowano na nim kampanię "Czerniak to może być TO. Sprawdź TO!", którą organizuje Fundacja Rak'n'Roll (http://www.raknroll.pl/). Jej celem jest przede wszystkim edukacja na temat tego najbardziej agresywnego nowotworu skóry - możliwości zapobiegania mu, wczesnego wykrywania i sposobów leczenia.

Dr Marcin Zdzienicki z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie podkreślił, że czerniak jest zaliczany do stosunkowo rzadkich nowotworów złośliwych, jednak zachorowania na niego rosną w naszym kraju "w zastraszającym tempie".

- Oceniamy, że w Polsce liczba zachorowań podwaja się co dekadę, a w ciągu roku o 10 proc. - powiedział specjalista. Co roku diagnozuje się 3,5-3,7 tys. nowych przypadków czerniaka, co więcej chorują coraz młodsze osoby. - 20 lat temu w ogóle nie wykrywaliśmy czerniaka u 20-latków, a teraz tacy pacjenci umierają z jego powodu na naszym oddziale - zaznaczył.

Dr Zdzienicki ocenił, że wzrost ten można zahamować tylko poprzez profilaktykę, czyli ochronę - zwłaszcza dzieci i młodych ludzi - przed promieniowaniem UV oraz promowanie regularnych badań skóry u lekarza.

W większości przypadków rozwój czerniaka jest związany z promieniowaniem UV, przypomniał. Jedynie 2-5 proc. przypadków tego nowotworu ma związek z jakimiś dziedziczonymi zaburzeniami genetycznymi. Odsetek ten ciągle maleje, gdyż wzrasta odsetek przypadków spowodowanych nadmierną ekspozycją skóry na UV.

Ekspert podkreślił, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne opalanie. - Bezpieczne opalanie to oksymoron. Opalenizna jest popromiennym uszkodzeniem skóry, które świadczy już o zwiększonym ryzyku zachorowania na wszystkie nowotwory skóry, z czerniakiem na czele - tłumaczył.

Dodał, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wszyscy powinniśmy chronić skórę przed UV, który jest czynnikiem rakotwórczym. W tym celu wychodząc na słońce powinniśmy zakrywać skórę, a jej odsłonięte części ochraniać kosmetykami z filtrem o wartości minimum 30 w godzinach od 10.00 do 15.00 w okresie od maja do października.

- Ochrona przed UV ma jednak tym większe znaczenie, im człowiek jest młodszy - zaznaczył specjalista. Jak przypomniał, badania wskazują, iż oparzenia słoneczne u dziecka do 5.-7. roku życia są istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na czerniaka w wieku dorosłym.

Ekspert zapewnił, że do zsyntetyzowania odpowiedniej ilości witaminy D3 w skórze wystarczy, gdy w miesiącach o większym nasłonecznieniu będziemy przebywać na słońcu przez 15 minut. W okresie jesienno-zimowym nasłonecznienie jest i tak za małe, by produkcja tej witaminy w skórze zachodziła, dlatego zaleca się jej suplementację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH