Eksperci: brak tzw. chemioterapii niestandardowej zagraża zdrowiu i życiu chorych Fot. Archiwum

Od 1 stycznia 2015 r. pacjenci zostali pozbawieni dostępu do innowacyjnych leków przeciwnowotworowych. Nie ma prawnej możliwości złożenia wniosku o sfinansowanie leków w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej. Nie wprowadzono też żadnej innej procedury umożliwiającej otrzymanie leczenia. Paradoksalnie stało się to w dniu wejścia w życie pakietu onkologicznego - wskazuje mecenas Katarzyna Bondaryk.

Przypomina, że chemioterapia niestandardowa umożliwiała ubieganie się o sfinansowanie leczenia przez pacjentów, gdy leki refundowane standardowo przez NFZ okazywały się nieskuteczne lub gdy ze względów medycznych nie można było podawać terapii refundowanych. Była to najczęściej jedyna opcja dla chorych. Uzyskanie zgody wiązało się z przejściem długiej i żmudnej drogi formalnej, istniała jednak furtka dająca nadzieję na leczenie. Korzystały z niej m.in. kobiety z zaawansowanym rakiem piersi, dla których terapie hormonalne były ostatnią szansą na prowadzenie samodzielnego życia. Obecnie nawet ta ścieżka została zamknięta.

Mecenas Bondaryk zwraca uwagę, że od dawna wiadomo było, iż chemioterapia niestandardowa się kończy i nie ma niczego, co mogłoby ją zastąpić. Zgodnie z art. 70 ustawy o refundacji (z dnia 12 maja 2011 r.) świadczenia chemioterapii niestandardowej miały być realizowane na dotychczasowych zasadach do dnia 31 grudnia 2014 r. Do tego czasu nie zostały jednak ustalone nowe zasady realizacji tego świadczenia.

Najwyższa Izba Kontroli jeszcze w listopadzie 2014 r. zwracała uwagę na brak rozwiązań systemowych dotyczących leczenia pacjentów w związku z wygaśnięciem programu. Dodatkowo NIK wnioskował o wprowadzenie przejrzystych zasad dostępu do nowoczesnych metod leczenia, np. centralnego systemu zgód, zapewniającego te same kryteria oceniania wniosków w miejsce procedury indywidualnych decyzji wojewódzkich oddziałów NFZ.

Bez alternatywy
- Jednak zamiast stworzyć transparentne rozwiązania prawne pozwalające na finansowanie chemioterapii niestandardowej Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jej zaprzestaniu dla nowych pacjentów. Nie zaproponowano żadnej alternatywy dla zlikwidowanej procedury. Zapowiadane plany wprowadzenia Programu indywidualnego dostępu do leków stosowanych w terapii nowotworów zakończyły się na etapie konsultacji społecznych. Minister Zdrowia nie podjął żadnych działań, aby przekazać projekt do dalszej pracy we właściwym komitecie Rady Ministrów. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy zawierający to rozwiązanie nie jest już procedowany - zauważa mecenas.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH