Eksperci: brak refundacji nowej terapii na szpiczaka jest nieludzki Eksperci: brak refundacji nowej terapii na szpiczaka jest nieludzki. Na zdjęciu szpiczak - plazmocyty. Fot. Archuwum

Brak refundacji nowego leku na szpiczaka jest nieludzki, odbiera bowiem kilkuset chorym szansę na dłuższe życie dobrej jakości - oceniają eksperci i pacjenci. Z informacji przesłanej PAP przez resort zdrowia wynika, że decyzja ws. refundacji leku jeszcze nie zapadła.

Na czwartkowym (30 listopada) spotkaniu prasowym w Warszawie dr hab. Grzegorz Basak z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że możliwość stosowania nowego leku na szpiczaka o nazwie pomalidomid jest kluczowa dla pacjentów, u których dotychczasowe metody leczenia - stosowane w pierwszej i drugiej linii terapii - nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Chodzi o pacjentów z tzw. szpiczakiem opornym lub nawrotowym. Obecnie, lekarze nie mogą im zaoferować żadnego nowego leku, ponieważ żaden z nich nie jest refundowany.

- Nawroty szpiczaka, zwłaszcza drugi i kolejne, związane są ze złymi prognozami dla chorych. Gdy szpiczak nawraca rozpoczyna się walka z czasem - powiedział dr Basak. Wynika to z tego, że choroba wraz z każdym nawrotem staje się coraz bardziej oporna na dotychczas stosowane terapie, dlatego tak ważny jest dostęp do całej gamy leków.

Roman Sadżuga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka, który żyje z tym nowotworem od 17 lat wyjaśnił, że proces refundacyjny pomalidomidu jest najbardziej zaawansowany spośród wszystkich nowych leków na szpiczaka. - Jeśli pomalidomid nie wejdzie teraz do refundacji, to w najbliższym czasie kilkuset chorych na ten nowotwór będzie w tragicznej sytuacji, ich życie będzie zagrożone - ocenił.

Według niego producent leku w swojej nowej ofercie przesłanej Ministerstwu Zdrowia spełnił wszystkie warunki, jakie postawił resort. Sadżuga wyraził jednak zaniepokojenie tym, iż w piśmie, które Stowarzyszenie otrzymało z MZ, aż pięciokrotnie zawyżono prognozy na temat obciążeń dla budżetu związanych z refundacją pomalidomidu. W jego opinii rodzi to ryzyko, że decyzja o finansowaniu tej terapii zostanie oparta na błędnych przesłankach.

Sadżuga podkreślił, że rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, w których Stowarzyszenie również bierze udział, jeszcze trwają i ciągle jest szansa na to, że resort podejmie decyzję pozytywną.

W odpowiedzi na pytanie PAP o możliwość finansowania pomalidomidu od stycznia 2018 r. chorym na szpiczaka nawrotowego i opornego rzecznik MZ Milena Kruszewska przypomniała, że na posiedzeniu Komisji Ekonomicznej 14 września 2017 r. oferta producenta pomalidomidu nie została przyjęta. 16 listopada firma złożyła nową ofertę cenową, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie nie została dotychczas wydana, zaznaczyła rzecznik resortu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH