Eksperci: aż trzy czwarte nowotworów jajnika źle operowanych Aż trzy czwarte nowotworów jajnika źle operowanych. Fot. www.kwiatkobiecosci.pl

Co najmniej 75 proc. wykonywanych w Polsce operacji usunięcia raka jajnika nie spełnia stawianych tym zabiegom wymogów - powiedzieli we wtorek (1 grudnia) eksperci podczas warsztatów dziennikarskich w Szpitalu Praskim w Warszawie.

Dyrektor ds. medycznych Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego, prof. Mariusz Bidziński powiedział, że rak jajnika wymaga dużego doświadczenia od chirurga, ponieważ większość przypadków tego nowotworu wykrywanych jest w stadium zaawansowanym. Jedynie co piąty złośliwy guz jajnika wykrywany jest w początkowym okresie rozwoju, kiedy jest łatwiejszy do operacji i lepiej rokuje.

- W zaawansowanym raku jajnika konieczne jest przeprowadzenie tzw. operacji cytoredukcyjnej, która powinna być przeprowadzona przez chirurga specjalizującego się w onkologii ginekologicznej - podkreślił. Taki zabieg przeprowadzony jest wtedy, gdy nie można już doszczętne usunąć guza i dla wydłużenia życia chorej usuwane są wszystkie widoczne ogniska choroby.

Konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie ginekologii onkologicznej, prof. Grzegorz Panek powiedział, że protokoły z wykonanych operacji raka jajnika wykazują, iż tylko 25 proc. z nich przeprowadzono prawidłowo. 

Według dr Anny Dańskiej-Bidzińskiej ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, Polska nie wypada w tych operacjach tak źle w porównaniu do innych krajów. Przykładowo w Austrii aż 90 proc. operacji raka jajnika nie spełnia wymogów. Z kolei w Stanach Zjednoczonych optymalnie przeprowadzony jest co szósty tego rodzaju zabieg.

- To bardzo skomplikowane operacje wymagające często udziału lekarzy różnych specjalności, poza chirurgiem onkologii ginekologicznej również np. urologa - wyjaśniał prof. Bidziński. Również chirurg onkologii ginekologicznej powinien mieć odpowiednie doświadczenie. Najlepsze efekty uzyskują ci z nich, którzy rocznie operują co najmniej 30 raków jajnika. - Na 180 chirurgów tej specjalności w Polsce, tylko 80-90 operatorów wykonuje każdego roku tyle tego rodzaju zabiegów - dodał.

Prof. Bidziński podkreślił, że narzucone przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansowanie operacji raka jajnika jest zbyt niskie i nie premiuje dobrze wykonanych zabiegów kompleksowych, nawet wtedy, gdy są one konieczne.

Kierownik Poradni Genetycznej Centrum Onkologii w Warszawie, Dorota Nowakowska zwracała uwagę, że nie zawsze jest pewność, że pacjentka ma raka jajnika. Na podstawie badań obrazowych oraz poziomu markerów, takich jak CA-125, nie zawsze można mieć co do tego 100-proc. pewność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH