Eksperci: Polska w czołówce Europy pod względem zgonów na raka płuca

Polska wciąż zajmuje jedno z czołowych miejsc w Europie pod względem umieralności na raka płuca - alarmują eksperci. Jesteśmy też jednym z trzech europejskich krajów, w których rak płuca stał się główną nowotworową przyczyną zgonów kobiet.

Lekarze mówili o tym w piątek (28 listopada) w Warszawie na spotkaniu z dziennikarzami. Zorganizowała je Polska Grupa Raka Płuca - stowarzyszenie, które powstało z inicjatywy onkologów, torakochirurgów, pulmonologów i patologów zajmujących się problematyką leczenia raka płuca.

Prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie przypomniał, że w Polsce rak płuca jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym; stanowi również główną przyczynę zgonów z powodów nowotworowych. W naszym kraju co roku zapada na niego ok. 21 tys. osób, w tym 15 tys. mężczyzn i 6 tys. kobiet i tyle samo umiera z jego powodu.

- Polska wciąż znajduje się w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o zachorowalność i umieralność na raka płuca - podkreślił prof. Rafał Dziadziuszko, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Zdaniem ekspertów ma to związek z tym, że wciąż stosunkowo duży odsetek Polaków - ok. 30 proc. dorosłych, tj. 9 mln osób - pali papierosy.

Liczba zachorowań na raka płuca i zgonów z jego powodu wzrasta zwłaszcza wśród kobiet. W 2010 r. liczba pań, które zmarły na ten nowotwór była o ponad 2 tys. wyższa niż w roku 2000.

- W większości krajów Europy obserwuje się spadek umieralności na raka płuca wśród kobiet. Jedynie w trzech krajach, w tym w Danii, na Węgrzech i w Polsce odnotowujemy wzrost - powiedział prof. Orłowski. Obecnie rak płuca uśmierca w naszym kraju więcej pań niż rak piersi, przypomniał.

Według eksperta ma to związek z tym, że kobiety, które paliły lub podejmowały palenie około 20 lat temu w tej chwili zaczynają chorować.

- A ponieważ palenie papierosów było bardzo popularne wśród kobiet przed 20 laty - zresztą jest popularne i dziś - to przez jakiś czas na pewno będziemy jeszcze ten wzrost obserwowali - tłumaczył prof. Orłowski.

Podkreślił, że choć widać pewne efekty kampanii antynikotynowych, np. w postaci niewielkiego spadku zachorowań na raka płuca wśród panów, to wciąż potrzebne są szeroko zakrojone działania zniechęcające Polaków do palenia.

W jego ocenie niedopuszczalne jest pokazywanie w mediach celebrytów palących papierosa.

- Pokazywanie się z papierosem w mediach powinno być rzeczą wstydliwą. Nikt nie pokazuje np. celebrytów dłubiących w nosie - mówił prof. Orłowski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH