Eksperci: Breast Units najlepsze dla kobiet z rakiem piersi

Najbardziej korzystne dla kobiet z rakiem piersi są placówki zapewniające kompleksowe leczenie, tzw. Breast Cancer Units - powiedział w czwartek (4 grudnia) w Warszawie prof. Ruben Orda z Izraela.

Prof. Ruben Orda z Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego (SIS) mówił o tym podczas debaty zorganizowanej przez Federację Stowarzyszeń Amazonki i Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny poświęconej zmianom w systemie leczenia raka piersi w Polsce.

- Breast Units zapewniają najbardziej skuteczne i optymalne leczenie, jednocześnie są bardziej przyjazne dla pacjentek, bo zapewniają im lepsze samopoczucie i wyższą jakość życia - przekonywał prof. Orda.

Leczenie w tych placówkach jest również bardziej efektywne kosztowo. - Terapię dobiera się indywidualnie i jest ona odpowiednio skoordynowana, co skutkuje lepszymi wynikami terapeutycznymi i ekonomicznymi - powiedział.

Prezes Stowarzyszenia Amazonki Elżbieta Kozik podkreśliła, że od 15 lat mówi się w Polsce o kompleksowym leczeniu raka piersi, ale jak dotąd udało się utworzyć jedynie jedną taką placówkę w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (jako Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi).

- Niezrozumiałe jest dla nas wycofanie projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącego odrębnie kontraktowanego świadczenia kompleksowego leczenia raka piersi z 27 marca 2014 r. Pakiet onkologiczny, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., pomimo wielu cennych założeń, nie przewiduje realizacji idei Breast Units - podkreśliła Kozik.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk wyjaśniał, że w lipcu 2014 r. zmieniono zarządzenie w tej sprawie, ale nie przeszkadza ono w realizowaniu dobrej jakości świadczeń onkologicznych. Nie ma również przeszkód, żeby realizować idee Breast Units. - Nie zabraliśmy narzędzi, które to umożliwiają. W wielu placówkach są już zespoły wielodyscyplinarne koordynujące diagnostykę i leczenie raka piersi i innych nowotworów - podkreślił.

Dodał, że wraz z wprowadzeniem pakietu onkologicznego radykalne leczenie nowotworów przestaje być objęte limitami finansowymi. - Środki będą szły za pacjentem - powiedział.

Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski zwrócił uwagę, że kluczowe znacznie ma całościowe finansowanie różnych terapii, gdyż u wielu chorych konieczne jest jednoczesne zastosowanie kilku procedur.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH