Eksperci: 12 prostych kroków pozwola zmniejszyć ryzyko raka - W profilaktyce nowotworów bardzo ważna jest walka z otyłością - zaznaczył prof. Krzakowski. Fot. Shutterstock

Niepalenie, aktywność fizyczna, unikanie otyłości, to najważniejsze z 12 prostych kroków, których przestrzeganie wystarczy, by znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy - przekonują eksperci.

Konferencję zorganizowano w czwartek (19 maja) z okazji Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem. W tym roku jego obchody rozpoczynają się "białą sobotą", która zostanie zorganizowana w 21 maja w godzinach 9.00 - 14.00 w Centrum Onkologii - Instytucie w Warszawie. Podczas tego wydarzenia osoby odwiedzające Centrum Profilaktyki Nowotworów będą mogły poddać się bezpłatnym badaniom profilaktycznym (m.in. cytologii, mammografii, badaniu znamion na skórze) oraz dowiedzieć się więcej na temat możliwości zapobiegania nowotworom.

- Chciałabym zachęcić wszystkie kobiety - ponieważ sama jestem kobietą i wiem, jak ważne jest robienie badań profilaktycznych - by w sobotę nie bały się przyjść i zrobiły takie badania - przekonywała obecna na spotkaniu wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Podkreśliła, że takie badania nie bolą, a pozwalają wcześnie wykryć nowotwór, na etapie, na którym nie jest jeszcze za późno.

Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu prof. Jan Walewski przypomniał, że głównym celem Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem jest promowanie tzw. Kodeksu Walki z Rakiem.

- Jego najnowsza, czwarta wersja zawiera wskazówki na temat 12 prostych czynności, które każdy człowiek może podjąć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową - powiedział onkolog.

- Szacuje się, że można zapobiec około połowie zgonów z powodów nowotworowych, gdyby każdy z nas zastosował się do tych zaleceń - dodała dr Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii. Przypomniała, że kodeks został przyjęty przez Unię Europejską w 2003 r. Jego najnowszą wersję można znaleźć na stronie internetowej: http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/.

Najważniejsze z zaleceń dotyczy palenia tytoniu i brzmi: "Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci". Palenie jest uważane za czynnik ryzyka bardzo wielu nowotworów złośliwych, w tym najczęstszego z nich i wciąż bardzo groźnego - tj. raka płuca. Około 90 proc. pacjentów cierpiących na ten nowotwór to osoby palące obecnie lub w przeszłości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH