Dyrektor IO w Gliwicach o zakupach sprzętu: ta sama nazwa nie oznacza tej samej wartości

Na przełomie stycznia i lutego media poinformowały, że Instytut Onkologii w Gliwicach przepłacił za aparat TrueBeam, porównując jego cenę (18,5 mln zł brutto) z aparaturą kupioną w Olsztynie. To nieprawda. Choć nazwa sprzętu jest taka sama, jego funkcje i klasa są nieporównywalne: w Gliwicach - z najwyższej półki, w Olsztynie - standardowe - napisał w przesłanym redakcji Rynku Zdrowia oświadczeniu prof. Bogusław Maciejewski, dyrektor Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Prof. Maciejewski podkreśla, że TrueBeam w Gliwicach jest jedynym na świecie  aparatem wyposażonym w wysoką energię promieniowania 20MeV i skonfigurowanym na specjalne zamówienie, aby można było skrócić czas seansu z minut do sekund (nawet 6-krotnie). Dzięki temu pacjent leczony jest nie tylko krócej, ale i bardziej precyzyjnie (TrueBeam w Gliwicach zapewnia precyzję napromieniania do 1mm) co odgrywa kluczową rolę, jako że minimalne odchylenie powoduje uszkodzenie zdrowych tkanek.

- To bardzo istotne dla chorych, których nowotwór umiejscowiony jest w kanale kręgowym lub bardzo blisko innych zdrowych narządów. Nawet najmniejsze przesunięcie może tu grozić ciężkim kalectwem lub skutkować brakiem wyleczenia - wyjaśnia prof. Maciejewski.

Precyzja i bezpieczeństwo

Dyrektor Instytutu Onkologii w Gliwicach zwraca też uwagę, że aparat wyposażony jest w system kontrolujący ruch wiązki promieniowania zgodnie z ruchem oddechowym nowotworu, co ma duże znaczenie w leczeniu chorych na raka płuca i raka innych narządów np. w jamie brzusznej. Ominięcie 1mm3 guza spowodowane ruchami oddechowymi obniża szansę wyleczenia o średnio 37%. Jeżeli nowotwór jest zaawansowany i szansa wyleczenia nie jest wysoka (średnio 40%) w wyniku ominięcia tak małej objętości guza spada ona praktycznie do zera. Dlatego zdecydowano o zakupie tego doposażenia.

TrueBeam w Gliwicach wyposażony jest ponadto w system "Szybki Łuk" (RapidArc). Funkcja ta umożliwia zastosowanie jednej wiązki promieniowania, poruszającej się ruchem obrotowym wokół chorego, zamiast kilku statycznych wiązek. Krótszy (liczony w sekundach) czas seansu gwarantuje znacznie mniejsze ryzyko powikłań.

Kolejny unikalny system TrueBeam w Gliwicach to system dużych pól w technice modulacji dawki (IMRT). Technika ta umożliwia zdecydowane obniżenie np. w obrębie jamy brzusznej dawki promieniowania w narządach zdrowych otaczających nowotwór, pozwalając na wyższą niż dotąd skuteczność i mniejsze ryzyko powikłań. W końcu TrueBeam w Gliwicach wyposażony jest w zaawansowany skomputeryzowany system obrazowania i pozycjonowania chorego w trakcie napromieniania. Ta funkcja sprawia, że pacjenci czują się bezpiecznie. Promieniowanie w całym cyklu 4-6 tygodniowego leczenia nigdy nie trafi w niepożądaną część zdrowych narządów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH