Dostępności do leczenia onkologicznego: raport pełen propozycji

Aby zapewnić czasowy dostęp do nowych terapii lekowych, które nie uzyskały jeszcze decyzji refundacyjnych, należy wprowadzić - dla wąskiej grupy pacjentów, którzy ze względów klinicznych nie mogą być leczeni obecnie refundowanymi lekami - nowe rozwiązania, które zastąpią procedury stosowane dziś w ramach chemioterapii niestandardowej - zalecają eksperci Uczelni Łazarskiego*.

Dokonali analizy i podsumowania dostępności do leczenia przeciwnowotworowego i finansowania świadczeń z zakresu chemioterapii ze szczególnym uwzględnieniem nowych metod.

Trochę statystyki

W Polsce leki onkologiczne są dostępne dla pacjentów w zakresie finansowania ze środków publicznych w ramach programów lekowych, katalogu chemioterapii i chemioterapii niestandardowej. Ogólna wartość świadczeń związanych z ich finansowaniem wyniosła w 2012 roku 2,23 mld zł.

W 2012 roku NFZ finansował 12 programów lekowych dedykowanych leczeniu schorzeń onkologicznych. Łącznie w zakresie programów w onkologii Fundusz zawarł umowy o wartości ok. 842 mln zł, w tym 75% wartości umów stanowiły umowy dla trzech programów dotyczących leczenia: raka piersi, przewlekłej białaczki szpikowej oraz raka nerki.

W ubiegłym roku płatnik finansował trzy zakresy świadczeń w chemioterapii: hospitalizacja z zakresem skojarzonym, w trybie jednodniowym z zakresem skojarzonym oraz w warunkach ambulatoryjnych z zakresem skojarzonym, kontraktując je na łączną kwotę 1,242 mld zł. Najwięcej pieniędzy (aż 61%), pochłonęła hospitalizacja z zakresem skojarzonym.

Na realizację świadczeń z zakresu chemioterapii niestandardowej NFZ zawarł umowy ze 136 świadczeniodawcami na kwotę 146 mln złotych.

Chemioterapia niestandardowa - problemy nierozwiązany
Zgodnie z art. 70 ustawy o refundacji, w zakresie chemioterapii niestandardowej dostępne są leki, które nie uzyskały jeszcze decyzji refundacyjnej ministra zdrowia. Ten rodzaj chemioterapii, jako odrębny produkt kontraktowy, ma wydzielony budżet. Świadczenie nie jest programem lekowym, a substancje czynne finansowane w ramach jego realizacji nie posiadają decyzji refundacyjnych, w związku z tym koszty ponoszone przez płatnika na leki w ramach chemioterapii niestandardowej nie są składową „ustawowych" 17% budżetu NFZ przeznaczonego na refundację leków.

Ustawodawca określił, że model finansowania i rozliczania świadczeń w ramach chemioterapii niestandardowej funkcjonować będzie tylko do 31 grudnia 2013 roku. Do chwili obecnej Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło żadnego rozwiązania, które gwarantowałoby pacjentom dostęp do nowych terapii onkologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH