Dolny Śląsk: konsorcjum chce poprawić dostęp do leczenia onkologicznego Podczas spotkania, na którym przyjęto kodeks onkologiczny; FOT. NordArt.pl/Tomasz Trzesimiech

We Wrocławiu oficjalnie zainaugurowało swoją działalność Dolnośląskiego Konsorcjum na Rzecz Dostępności do Leczenia Onkologicznego na terenie tego województwa.

- Misją Konsorcjum jest wypracowanie modelowych rozwiązań w systemie opieki onkologicznej, tak aby pacjenci w jak najszerszym zakresie otrzymywali fachową wiedzę profilaktyczną oraz mieli równe szanse w dostępie do specjalistycznych badań i leczenia onkologicznego. W ramach współpracy opracowany został kodeks onkologiczny - czytamy w komunikacie prasowym.

Dolnośląskie Konsorcjum na rzecz dostępności do leczenia onkologicznego na terenie województwa konsoliduje publiczne jednostki ochrony zdrowia, m.in.: Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu (DCO), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu - Centrum Badawczo-Rozwojowe, Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej.

- Wśród celów strategicznych Konsorcjum należy wymienić wzmacnianie współpracy i pomiędzy podmiotami ochrony zdrowia działającymi w sferze świadczenia usług zdrowotnych dla pacjentów, ułatwienie pacjentom dostępności do leczenia onkologicznego na terenie województwa, a także korelację działań Konsorcjum z potrzebami zdrowotnymi mieszkańców województwa - mówi jeden z liderów Konsorcjum, dyrektor DCO doc. Adam Maciejczyk.

- Ponadto podmioty zrzeszone w ramach Konsorcjum stawiają sobie za cel zwiększanie świadomości pacjentów nt. profilaktyki i leczenia onkologicznego - dodaje.

Zgodnie z danymi epidemiologicznymi w latach 2011-2013 nowotwory były drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców woj. dolnośląskiego.

- W związku z rosnącą liczbą pacjentów onkologicznych konieczna jest koordynacja działań jednostek ochrony zdrowia, z którymi pacjent ma styczność na różnych etapach choroby - od diagnozy do leczenia. Konsorcjum jest odpowiedzią na zapewnienie bezpieczeństwa w procesie leczenia - mówi Marek Moszczyński, prezes Dolnośląskiego Centrum Medycznego DOLMED.

Aby sprostać wyznaniom w zakresie onkologii specjaliści w ochronie zdrowia opracowali punkty kodeksu onkologicznego. Kodeks określa kierunki i obowiązki jednostek ochrony zdrowia realizujących świadczenia na różnych poziomach: od profilaktyki, poprzez diagnostykę, do leczenia onkologicznego. Kodeks ma wprowadzić systemowe rozwiązania współpracy jednostek podstawowej opieki zdrowotnej, ośrodków onkologicznych.

- Cieszę się, że środowisko lekarzy i ekspertów postanowiło połączyć siły w walce z nowotworami. Jednocześnie chciałabym bardzo podziękować, że zostaliśmy zaproszeni do współpracy i dialogu jako partnerzy. Ze swojej strony możemy obiecać, że będziemy aktywnie wspierać działalność Konsorcjum, służyć opinią i konstruktywnymi wnioskami - mówi Magdalena Salamon, prezes Stowarzyszenia Amazonek „Femina, Fenix, Wrocław”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH