Decyzja ws. usamodzielnienia gliwickiego instytutu onkologii - do wakacji   Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapowiedział, że decyzja zapadnie do wakacji. Fot. PTWP

Decyzja w sprawie ewentualnego odłączenia gliwickiego oddziału Centrum Onkologii od centrali zapadnie jeszcze przed wakacjami - przekazał po piątkowym (8 kwietnia) spotkaniu z wiceministrem zdrowia Jarosławem Pinkasem marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

- Pan minister poinformował, że konieczne są jeszcze pewne analizy i dodał, że decyzja powinna zapaść przed wakacjami - powiedział PAP Saługa.

Dodał: - Widać, że głos wielu tysięcy obywateli naszego województwa, którzy opowiedzieli się za usamodzielnieniem gliwickiego instytutu, jest w Warszawie słyszalny. Mamy sprzeczne opinie w sprawie podziału centrali instytutu w Warszawie i oddziału w Gliwicach. Uważam, że pozostawienie obecnej sytuacji grozi konfliktem.

Samodzielny szpital onkologiczny w Gliwicach miałby powstać dzięki wyodrębnieniu z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie jego oddziału w Gliwicach. Centrum zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie.

W ostatnich miesiącach w działania na rzecz usamodzielnienia gliwickiego szpitala zaangażowało się wiele regionalnych środowisk, w tym politycy różnych opcji, obecne kierownictwo placówki oraz śląskie media, które zainicjowały zbiórkę podpisów pod apelem o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii.

Zebrano ponad 15 tys. podpisów i przekazano ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi podczas jego niedawnej wizyty w regionie. Odwiedził on wówczas gliwicki instytut i zapowiedział decyzję w tej sprawie po "uważnym i ostrożnym przeanalizowaniu wszystkich aspektów".

Zwolennicy usamodzielnienia gliwickiego Centrum Onkologii opowiadają się za przeznaczeniem pieniędzy wypracowanych przez ten szpital na rzecz tej placówki i jej pacjentów, rekrutujących się z całego kraju. Obecnie, kiedy jest częścią ogólnopolskiej instytucji, nadwyżki trafiają do oddziałów w innych częściach kraju, co utrudnia realizację ważnych inwestycji w Gliwicach. Przeciwnicy wskazują m.in. na silniejszy potencjał naukowy placówek stanowiących jedną instytucję.

W 2015 r. w gliwickim Centrum Onkologii leczyło się niemal 38 tys. chorych. Liczba porad ambulatoryjnych przekroczyła 200 tys., a odsetek pacjentów spoza województwa śląskiego to blisko 30 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH