W środę (27 maja) w Warszawie odbędzie się debata pn. "Przyszłość protonoterapii w Polsce. Projekt INPRONKO szansą poprawy polskiej onkologii".

Gośćmi debaty będą przedstawiciele ośrodków onkologicznych: prof. Julian Malicki - dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, doc. Adam Maciejczyk - dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, dr Michał Falco - kierownik Oddział Kliniczny Radioterapii Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, dr Wojciech Redelbach - dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Zaproszono także przedstawicieli uczelni medycznych, parlamentarzystów oraz władze samorządów. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany projekt o nazwie INPRONKO.
 
Dla jego realizacji została utworzona Rada Programowa, której przewodniczy prof. Jacek Fijuth - prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Projekt INPRONKO - Zintegrowany, Wielodyscyplinarny System Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych jest programem o strategicznym znaczeniu dla rozwoju regionu zachodniej Polski.

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest pięć województw: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie. Projekt, dzięki poprawie dostępności i integracji świadczeń radioterapii, zwiększy skuteczność leczenia pacjentów onkologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów w wieku dziecięcym.
 
Radioterapię protonową stosuje się - i jest ona refinansowana przez publicznych ubezpieczycieli - w Europie i Ameryce Północnej w leczeniu guzów mózgu i rdzenia kręgowego, nowotworów u dzieci, a także w lokalizacjach, w których guz nowotworowy jest położony bardzo blisko narządów krytycznych.

W Polsce działa obecnie jeden ośrodek protonoterapii - Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. W 2013 roku NFZ na leczenie protonami przeznaczył 1 mln 260 tys. zł, w 2014 roku - 2 mln 415 tys. i taką samą kwotę w 2015 roku. Od 2013 roku do końca kwietnia 2015 z leczenia terapią protonową skorzystało 81 osób. Jednak to wciąż za mało, aby każdy polski pacjent mógł być leczony w Polsce.

Jak wskazują prognozy zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce, do 2025 roku będzie przybywać pacjentów onkologicznych. Szacuje się, że około 70% chorych na nowotwory złośliwe będzie w pewnym okresie swojej choroby leczonych z zastosowaniem napromieniania.
 
W latach 2010-2014, za zgodą prezesa NFZ, aż 98 osób skorzystało z takiego leczenia w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Koszty oszacowane przez ośrodki zagraniczne na podstawie zgód wydanych na leczenie poza granicami kraju w ostatnich pięciu latach wyniosły w sumie 11 mln 755 tys. zł.

Stanowi to kwotę dwa razy wyższą za jednostkowe świadczenie na pacjenta niż to oszacowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - 52,5 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH