Czy pacjent onkologiczny to "pilny przypadek"?

Do końca marca 2014 r. Ogólnopolskie Porozumienie na rzecz Onkologii chce przekazać resortowi zdrowia opracowanie pn. Pacjencka Strategia dla Onkologii na lata 2016-2025. Elementem programu byłaby karta pacjenta onkologicznego, wzorowana na karcie prowadzenia ciąży. Miałaby ułatwić chorym dostęp do specjalistycznego leczenia.

Dokument nadawałby osobom, które potrzebują natychmiastowej interwencji medycznej, status ”przypadek pilny”. Jego posiadacze korzystaliby z porad lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych poza kolejnością. Jak podkreśla w Gazecie Prawnej Jerzy Gryglewicz, ekspert z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, rozwiązanie nie wiązałoby się ze zwiększonymi nakładami finansowymi. Zmieniałoby tylko kolejność udzielania świadczeń, bo chory onkologiczny (co roku 150 tys. osób dowiaduje się, że ma raka) miałby do nich pierwszeństwo kosztem innych osób.

Ekspert uważa, że karta mogłaby nawet wymusić pewne oszczędności w systemie, bo jej pomysłodawcy chcą przesunięcia leczenia onkologicznego z lecznictwa szpitalnego do ambulatoryjnego.

W karcie byłby udokumentowany cały proces leczenia danego pacjenta. Zakładałby ją leczący go onkolog. Ma być dokumentem papierowym, a docelowo elektronicznym.

Ministerstwo Zdrowia na razie nie przesądza, czy wdroży to rozwiązanie. - Opracowując propozycje zmian, ministerstwo bierze pod uwagę postulaty środowiska medycznego i organizacji pacjentów - zapewnia w GP Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Jak informował w styczniu br. portal rynekzdrowia.pl, Strategia dla Onkologii zakłada również opracowanie parametrów oceny jakości poszczególnych programów i efektywności leczenia onkologicznego, które umożliwią odpowiedni nadzór nad jakością terapii przeciwnowotworowej.

Ogólnopolskie Porozumienie na rzecz Onkologii (zostało powołane w sierpniu ub. r. przez Fundację "Wygrajmy Zdrowie” we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej) chciałoby również doprowadzić do określenia przez Ministerstwo Zdrowia maksymalnego czasu oczekiwania na leczenie onkologiczne.

CzytajPacjenci przygotowują strategię walki z rakiem

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH