Czy pacjenci z rakiem prostaty uzyskają dostęp do nowych terapii? MZ odpowiada Jak do propozycji przedstawionych podczas debaty odnosi się Ministerstwo Zdrowia? Poniżej publikujemy odpowiedź. Fot. archiwum

W rozsianym raku prostaty istnieją nowoczesne terapie, które odsuwają w czasie wdrożenie toksycznej chemioterapii oraz poprawiają jakość życia i czas przeżycia pacjentów po niepowodzeniu chemioterapii. Jak dotąd w kraju, pacjenci tylko w niewielkim stopniu mogą korzystać z takich leków. Czy możliwe są zmiany?

Dostępność nowoczesnych terapii w opornym na kastrację raku stercza była jednym z dominujących wątków dyskusji, jaką toczyli specjaliści, eksperci ochrony zdrowia i pacjenci podczas redakcyjnej debaty Rynku Zdrowia pt. "Jak skuteczniej leczyć raka prostaty. To nie tylko męska sprawa" (Warszawa, 2 lutego 2017 r.), zorganizowanej w związku przypadającym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.

Obszerną relację z debaty opublikowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl; jej zapis znajdzie się także w marcowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.

Czytaj: Debata Rynku Zdrowia: rak prostaty - czy może być skuteczniej leczony?

• Na jakim etapie są prace zmierzające do objęcia refundacją kolejnych nowoczesnych refundowanych terapii, w tym hormonalnych, w raku stercza opornym na kastrację?

• Czy proponowany przez Fundację Razem w Chorobie remodeling programu lekowego dla octanu abirateronu w leczeniu raka stercza opornego na kastrację - polegąjący na utworzeniu 3-lekowego programu lekowego (octan abirateronu, enzalutamid, dichlorek radu 223) - jest możliwy do przeprowadzenia?

Powyższe pytania, które wypłynęły podczas dyskusji w czasie debaty, przekazaliśmy Ministerstwu Zdrowia z prośbą o odpowiedź.

Optymalizacja leczenia
Jak mówił podczas dyskusji prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, w przypadku rozsianego procesu nowotworowego dzięki nowoczesnym lekom możliwe jest wydłużenie czasu przeżycia oraz poprawa lub utrzymanie jakości życia pacjenta z rakiem stercza.

- Większa liczba opcji terapeutycznych pozwala na lepszą optymalizację leczenia, dostosowanie go do potrzeb pacjenta - powiedział profesor, zaznaczając, że dzisiejsza koncepcja leczenia onkologicznego zakłada, że o ile choroba nie jest agresywna, to i lekarz nie prowadzi agresywnej terapii, stąd tak ważny jest dostęp do różnych leków, co umożliwia wybranie najwłaściwszego w danej sytuacji klinicznej - mówił profesor, przyznając, że w kraju duża część nowoczesnych terapii stosowanych w raku stercza opornym na kastrację nie jest refundowana.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH