Częstochowa: dwa akceleratory to za mało? Akceleratory medyczne są niezbędne dla prowadzenia teleradioterapii. Fot. archiwum RZ

Zakład Radioterapii Jurajskiego Centrum Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie ma tylko dwa akceleratory liniowe wykorzystywane w teleradioterapii chorych na choroby nowotworowe. "Solidarność" apeluje w tej sprawie do premier Szydło.


W szpitalu leczonych jest około 1.340 chorych co roku, którzy poddawani są radioterapii onkologicznej lub brachyterapii. W przeliczeniu na 1 akcelerator przeprowadza się 670 radioterapii rocznie.

Jak wynika z raportu konsultanta krajowego jedynie w 10 zakładach radioterapii z 42 ujętych w sprawozdaniu przeprowadza się teleradioterapię większej liczby chorych w przeliczeniu na jeden akcelerator.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Zarządu Regionu Częstochowskiego Jacek Strączyński skierował pismo do premier Beaty Szydło z prośbą o interwencję i zlecenie weryfikacji ustaleń dotychczasowych przydziału ośrodkom ministerialnych środków na zakup akceleratorów.

"Wskutek decyzji Ministerstwa Zdrowia w trzech kolejnych konkursach Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nie uzyskał środków finansowych na zakup akceleratora do szpitalnego Jurajskiego Centrum Onkologicznego. Zakup akceleratora jest niezbędny do leczenia pacjentów onkologicznych i funkcjonowania szpitala jako wysokospecjalistycznej jednostki. Jego brak stanowi zagrożenie dla bieżącego leczenia chorych" - czytamy w piśmie regionalnej "Solidarności".

Więcej: www.solidarnoscczestochowa.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH