Niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz monoterapia niwolumabem istotnie poprawiają przeżycia całkowite w porównaniu z monoterapią ipilimumabem u pacjentów z uprzednio nieleczonym zaawansowanym czerniakiem.

 

Firma Bristol-Myers Squibb zaprezentowała dane na temat przeżyć całkowitych osiągniętych w terapii niwolumabem w skojarzeniu z ipilimumabem w badaniu klinicznym 3 fazy (CheckMate -067).

Wyniki zostały zaprezentowane w ramach sesji pt. Uaktualnienia, Nowe Wskazania oraz Nowe Badania Kliniczne w zakresie Immunoonkologii podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem (American Association for Cancer Research) w Waszyngtonie.

Według uaktualnionych wyników, spójnych z poprzednimi doniesieniami, niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz monoterapia niwolumabem poprawiają przeżycia wolne od progresji i obiektywny odsetek odpowiedzi w porównaniu do monoterapii ipilimumabem.

Profil bezpieczeństwa jest spójny z wykazanym w poprzednich badaniach: brak skumulowanej toksyczności terapii skojarzonej oraz nowych informacji dotyczących bezpieczeństwa. Związane z leczeniem zdarzenia niepożądane stopnia 3/4, wystąpiły odpowiednio w 58%, 21% oraz 25% przypadków w grupach pacjentów poddanych leczeniu skojarzonemu, monoterapii niwolumabem oraz monoterapii ipilimumabem.

Niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz monoterapia niwolumabem poprawiają również przeżycia całkowite we wszystkich klinicznie istotnych podgrupach pacjentów w porównaniu z monoterapią ipilimumabem. W szczególności, u pacjentów z mutacją BRAF, terapia skojarzona obniżała ryzyko zgonu o 57%, natomiast monoterapia niwolumabem obniżała ryzyko zgonu o 40% w porównaniu do monoterapii ipilimumabem.

U pacjentów bez mutacji BRAF (typ dziki), terapia skojarzona obniżała ryzyko zgonu o 38%,  natomiast monoterapia niwolumabem obniżała ryzyko zgonu o 36% w porównaniu do monoterapii ipilimumabem.

U pacjentów z ekspresją PD-L1 >5%, niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz monoterapia niwolumabem obniżyły ryzyko zgonu odpowiednio o 40% oraz o 44% w porównaniu do monoterapii ipilimumabem.

U pacjentów z ekspresją PD-L1 <5%, niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz monoterapia niwolumabem obniżyły ryzyko zgonu odpowiednio o 45% oraz o 35% w porównaniu do monoterapii ipilimumabem.

Badanie nie zostało zaprojektowane, aby statystycznie porównywać dwie grupy pacjentów leczonych niwolumabem. W analizie opisowej wykazano, że terapia skojarzona powodowała względną redukcję ryzyka zgonu o 12% w porównaniu do monoterapii niwolumabem oraz obniżenie ryzyka zgonu u pacjentów z ekspresją PD-L1 <5% o 16%. Przeżycia w obu grupach pacjentów leczonych niwolumabem były podobne u pacjentów z ekspresją PD-L1 >5%.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH